Enerji

Avrupa için korkutan doğal gaz açıklaması: “Ocak ayında tamamen tükenebilir”

Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz akışını kesmesiyle birlikte uzmanlar, ciddi tasarruflar yapılmazsa Ocak ayında Avrupa'nın depolarında doğal gaz kalmayacağını belirtti.

dogalgaz

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Avrupa’da enerji krizi yaşanıyor. Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz akışını kesmesiyle birlikte uzmanlar, kış şartlarında ciddi tasarruflar yapılmadığı takdirde Ocak ayında Avrupa’nın depolarında doğal gaz kalmayacağını belirtti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Enerji Uzmanı Mehmet Doğan, Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının 2 yılda 15 kat arttığını belirterek Ocak ayında doğalgazın tamamen tükenebileceğini söyledi.

“DEPOLADIKLARI GAZI İDARELİ KULLANMALARI GEREKİYOR”

Mehmet Doğan, şu ifadeleri kullandı: “Avrupa’nın Rus gazının yerine ikame edebilecek gaz kaynağı mevcut değil. Avrupa ve Uzakdoğu’nun sıvılaştırılmış doğalgaz arayışı gaz fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Avrupa’da doğalgaz fiyatları 2 yıllık süreçte 15 kat arttı. Rusya’dan Avrupa’ya giden gaz günlük gaz akışı 400 milyon metreküp kadardı. Şuan bu miktar 40 milyon metreküpe kadar düştü. Avrupa LNG takviyesi ile birlikte Rus gazını kullanıyordu. Avrupa kışın LNG’nin yanında Rus gazına da ihtiyaç duyacak. Avrupa’nın günlük tüketimi göz önüne alındığında soğuk bir kış yaşanması durumunda Ocak ayında depoladığı gazlar biter. Ciddi bir tasarruf ile depoladıkları gazı Mart sonuna kadar yetiştirmeleri gerekiyor

“TÜRKİYE DOĞALGAZ KRİZİ YAŞAMIYOR”

Türkiye’de şu ana kadar ciddi bir doğalgaz krizi yaşanmadığının ancak yine de önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen Doğan, “Kışa geldiğimizde konutlarda kullanılan doğalgazın tüketime eklenmesiyle ilave olacak doğalgazı tedarik etmede güçlük çekebiliriz. Konutların devreye girmesiyle alım fiyatlarımızda ciddi maliyet artışı olacak. Sanayi ve elektrik santrallerine satılacak doğalgazın fiyatı artmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

“YENİLENEBİLİR ENERJİYE YATIRIM YAPMAK GEREKİYOR”

Enerji fiyatlarının önümüzdeki 3 yıl yüksek seyredeceğine dikkat çeken Doğan, Türkiye’de yenilenebilir eneji kaynaklarına yatırım yapılması gerektiğini belirterek, “Yenilenebilir enerjiye, güneşe yatırım yapmak gerekiyor. Bu yatırımların geri dönüş süreleri azaldı. 3 yıl sonra fiyatların azalacağını varsayarsak bu yatırımların hızlı şekilde yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“KONUTLARDAKİ DOĞALGAZ FİYATLARI SÜBVANSE EDİLİYOR”

Doğan, “Konutların tasarruf yapması gerekecek. Elektrik verimliliği cihazlara yönelmemiz lazım. Evlerimizdeki doğalgazı daha soğuk derecelere ayarlamamız lazım. Konutlara gerçek fiyatlar uygulanmıyor. Konutlarda doğalgaz fiyatları sübvanse ediliyor. Bireysel olarak tasarruflar yapmamız gerekiyor. Sanayiciler ise doğalgazı çok daha pahalıya alabiliyor. Yüksek maliyetli ürünler üretildiğinde satılamaması düşünülürse yazın üretip kışın üretimi durdurmak seçenek olabilir” dedi.

“DOĞALGAZ FİYATLARININ ARTIŞINDAN TÜM SEKTÖRLER ETKİLENİYOR”

Sanayicinin doğalgazı daha pahalı kullanmasının sonuçları olacağını kaydeden Doğan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sanayici için doğalgaz fiyatları artınca üretilen ürünün daha yüksek maliyetle satılıp satılmayacağı söz konusu olacak. Sanayici bu şartlarda üreteceği ürünü satamaz ise kışın üretimi durdurup yazın üretim yapabilir. Çünkü önümüzdeki 3 sene içinde fiyatlar yüksek seyredecektir. Doğalgaz fiyatlarının artışından tüm sektörler etkileniyor. Elektrik fiyatlarının ana belirleyicisi doğalgaz olduğu için bu durum elektrik fiyatlarının da artışına neden oluyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu