Enerji

Biden, benzin fiyatlarını durdurma sözü verdi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden, ABD’deki benzin fiyatlarında görülen ani yükselişin birkaç ülkenin petrol rezervlerinin serbest bırakılmasıyla beraber engellenebileceğini kaydetti.

 

joe_biden

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray’da düzenlemiş olduğu basın toplantısında ekonomiye dair değerlendirmeler yaptı.

Salı günü benzin fiyatlarına ilişkin yapmış olduğu konuşmada fiyatların ani bir şekilde yükselişinin atlatılacağının Biden tarafından sözü verildi.

Petrol fiyatları dünyada büyük bir problem

Biden yapmış olduğu konuşmada, “Yalnızca bu ABD’de değil bütün dünyada bir problem. Benzin fiyatı son dönemlerde Asya ve Avrupa’da rekor seviyelere geldi.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama olarak benzin fiyatlarının galon başına 3,40 dolar olduğunu kaydeden Biden, benzin fiyatlarının geçmiş dönemde de arttığını ve yakın zamanda bu durumu atlatmayı umduklarını kaydetti.

petrol

“Daha az arz, petrol için küresel olarak daha yüksek fiyatlar manasına geliyor”

Biden, ABD’lilerin yüksek benzin fiyatlarıyla karşı karşıya kalmalarının en büyük sebeplerinin petrol üretimi yapan ülkelerle büyük firmaların talebi karşılamak maksadıyla petrol arzını yeteri kadar arttırmamaları olduğunu ifade ederek, “Daha az düzeyde arz, petrol için küresel olarak daha yüksek fiyatlar manasını taşıyor.” şeklinde konuştu.

Biden, birkaç ülkenin koordineli bir şekilde petrol rezervlerinin serbest bir şekilde bırakılmasının bu duruma yardımcı olacağını kaydetti.

Biden, benzin fiyatlarının zaman içerisinde düşüşe geçeceğini ifade ederek, “Bu, öylece durup fiyatların kendiliğinden düşmesini beklememiz gerektiği manasını taşımıyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu