Enerji

Çin’den yeşil hidrojen projesine onay

Çin, yenilenebilir enerji ile yıllık 66 bin 900 ton yeşil hidrojen üretecek tesisin İç Moğolistan'da kurulmasını öngören projeye onay verdi.

yeşil hidrojen

Çin, güneş ve rüzgar enerjisiyle üretim yapacak tesisin İç Moğolistan bölgesinde kurulmasını öngeren yeşil hidrojen projesini onayladı. 1.85 gigawatt güneş enerjisi ve 370 megawatt rüzgar enerjisiyle yıllık 66 bin 900 ton yeşil hidrojen üretecek tesisin, Ekim ayında başlaması ve 2023’ün ortalarına doğru operasyonel hale gelmesi planlanıyor.

Tesis, 66 bin 900 ton yeşil hidrojenin üretilmesi için dünyadaki tüm elektrolizör üretiminden daha fazlasına ihtiyaç duyuyor.

Analist Xiaoting Wang, üretilecek hidrojen miktarıyla yıllık 180 milyon galon benzinin kullanımını kompanse edilebileceğini düşünüyor. Wang, Çin’in yükselen hidrojen endüstrisinin hala yakıtın nasıl depolanacağı ve kullanılacağıyla ilgili sorunları olduğunu da belirtiyor.

Söz konusu tesisle birlikte üretilen elektriğin yüzde 20’den azının şebekeye verilmesi beklenirken geri kalanı tamamen hidrojen üretimi için kullanılacak.

Yeşil hidrojen nedir?

Yeşil hidrojen, suyun elektrolize edilmesi ve hidrojen atomlarının oksijen atomlarından ayrılmasıyla ortaya çıkıyor. Mavi hidrojen ise metanın yüksek sıcaklıklarda hidojen ve karbon monoksite ayrıştırılmasıyla elde ediliyor.

Yeşil hidrojen, sudan üretildiği için daha çevre dostu olarak biliniyor. Ancak elektroliz işlemi için yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmadığında karbon salınımı çok yüksek miktarlarda oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu