Enerji

Citigroup: Brent petrol 80 dolar seviyesini görebilir

Citigroup, salgın tedbirlerinin gevşetilmesi ve aşılamaların hız kazanması ile birlikte küresel talepte yaşanan toparlanmanın Brent petrolü 80 dolar seviyesine taşıyabileceğini açıkladı.

Aşılamaların hız kazanması ve bu nedenle salgın önlemlerinin gevşetilmesi ile birlikte küresel talepteki toparlanma iyileşirken petrol fiyatlarına yönelik beklentiler de yukarı yönlü revize ediliyor. Citigroup da küresel talepte yaşanan toparlanmanın Brent petrolü 80 dolar seviyesine taşıyabileceğini belirtti.

Ağustos ayında küresel petrol talebinin zirveye ulaşabileceğini belirten Citigroup analistleri, akaryakıt tüketiminde günlük yaklaşık 1 milyon varillik artış yaşanacağını öngördü.

Küresel konteyner hacimlerinin 2019 yılı Nisan ayına kıyasla yüzde 4,4 artış kaydettiğini vurgulayan analistler, özellikle ekonomik ve ticari aktivitedeki hızlı toparlanmanın petrol fiyatları üzerinde etkili olacağını ifade etti.

Son olarak 2018 yılı Ekim ayında 80 doları gören brent petrol fiyatları, 73 dolar seviyesini de aşararak yılbaşından bu yana yüzde 42 artış kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu