Enerji

Doğalgazda Aralık ayı tarifesi açıklandı: Zam geldi

BOTAŞ, tarafından Aralık ayı için konutlarda zam yapılmadığını ancak sanayi ve ticari kuruluş aboneleri için yüzde 20 doğalgaz zammı getirildiği açıklandı.

 

elektrik

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından web sitesinde aralık ayına dair bir tablo paylaşıldı.
Paylaşılmış olan tabloya göre büyük ticaret ve sanayi kuruluşlarına sağlanan doğalgaza yüzde 20 oranında zam geldi.

Konutlara zam gerçekleştirilmedi

BOTAŞ’ın fiyat tarifesine ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

1 Aralık 2021 tarihi itibarıyla geçerli olacak şekilde konutlarda kullanılmış olan gaz tarifesinde Aralık ayında herhangi bir değişiklik gerçekleştirilmemiştir. Ülkemizdeki konutlarda Evsel Enerji Fiyat Endeksi’ne göre Avrupa’daki en düşük fiyatlı doğalgaz kullanılmaktadır.

Bununla beraber 2021 senesi başı itibarıyla Dünya ve Avrupa enerji piyasalarında tüketicilerin, piyasalarda görülmekte olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı fahiş enerji fiyatlarıyla da karşı karşıya kaldıkları kamuoyunca yakinen bilinmektedir.

Sanayi ve Ticari Kuruluşlara yüzde 20 oranında zam

Ülkemizdeyse bugüne dek tüm dünyada görülen yüksek enerji fiyatları aynı oranda tüketicilerimize yansıtılmamıştır. 1 Aralık 2021 itibarıyla gelinmiş olan aşamada tüketicilerimizi imkanlar dahilinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde bir düzenleme gerçekleştirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Konutlardaki doğal gaz tarifesinde Aralık’ta bir değişiklik gerçekleştirilmemektedir. Artan maliyetler sebebiyle Büyük Sanayi ve Ticari Kuruluşları abone grubu için yüzde 20 ve elektrik üretim amaçlı kullanılmış olan doğal gaz tarifesinde ise yüzde 20’lik bir zam gerçekleştirilmiştir.

doğal gaz

Kasım ayında da zam gerçekleştirilmişti

BOTAŞ’ın web sayfası üzerinde paylaşılan kasım ayına dair tarife tablosuna göreyse, BOTAŞ’ın konut tüketiciler için gaz dağıtım firmalarına uygulamış olduğu satış fiyatı, mevcut tarifelerde olduğu şekilde 1488 TL (1000 metreküp doğalgaz için) belirlenmişti.

Kasım ayı sanayi aboneleri için geçerli olan tarife, ekim ayı tarifesine göre 1000 metreküp doğalgaz için %48,40 artış göstererek 3 bin 482 TL, elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğalgaz için ise yüzde 46,82 oranında artışla 4 bin TL olmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu