Enerji

Enerji dönüşümü yatırımları küresel ölçekte 500 milyar doları aştı

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan bir rapora göre, enerji dönüşümü yatırımları küresel ölçekte 500 milyar doları aştı.

Dünya Ekonomik Forumu, “Etkili Enerji Dönüşümünü Destekleme 2021” raporunu yayınladı. Rapora göre 2011 yılında yıllık 300 milyar dolar olan enerji dönüşümü yatırımları geçen yıl küresel ölçekte 501 milyar doları geçti.

Rapora göre, 2018’de dünyanın yüzde 81’inin elektrik ihtiyacı fosil kaynaklardan sağlanırken, 2019’da küresel sera gazı emisyonları artış gösterdi.

Ayrıca sanayi ve fosil yakıt kullanımından kaynaklı karbon emisyonlarının 2010 yılına göre 1 gigaton artışla 34 gigatona ulaştığı bildirildi.

Yenilenebilir enerji teknolojilerine olan yatırım, toplam tutarın içinde en fazla yer almasına rağmen, enerji dönüşümü için gerekli olan diğer teknolojilere olan yatırım miktarı düşük seviyede gerçekleşti.

Raporda, enerji dönüşümüne katkı sağlayan ülkelerin Enerji Dönüşüm Endeksi verileri de paylaşıldı.

Endekste, ülkelerin güvenilir, sürdürülebilir ve kapsayıcı enerji sistemlerini oluşturma çabaları listelenirken, endeks yardımıyla kanun yapıcılara ülkelerin enerji performansları ve enerji dönüşümüne hazır olup olmadığına ilişkin bilgilere yer verildi.

Danimarka, Fransa, Finlandiya ve Birleşik Krallık, Enerji Dönüşüm Endeksinde ilk sıralarda yer aldı. Enerji talebi artan ülkelerden Çin ve Hindistan’ın endeks puanları düşerken, 2012’den bu yana endekste yer aldığı belirtilen Türkiye 63. sırada yerini aldı ve endeks puanı 58 olarak kayıtlara geçti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu