Enerji

EPDK açıkladı: Akaryakıta yeni zam iptal edildi

Dün akşam saatlerinde piyasalara güven veren Erdoğan’ın mesajları sonrası TL çok güçlü bir toparlanma seyri gösterdi. Gün içinde açıklanan yeni akaryakıt zammının da iptal edildiği açıklandı.

 

pompa

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni döviz planını açıklaması sonrasında gün içerisinde yüzde 10 düzeyinde değer kaybeden TL akşam saatlerinde ciddi bir toparlanma seyrine girdi.

“Dövizde meydana gelen düşüş en kısa zamanda pompa fiyatlarında görülecek”

EPDK tarafından akaryakıt fiyatlarına ilişkin yapılacak olan zamların durdurulduğu kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanımızın bugün (20 Aralık) açıkladığı ekonomik tedbirler sonrasında dövizde meydana gelen düşüşten dolayı akaryakıt fiyatlarında bu gece yarısı itibarıyla yapılacak olan artışlar sektörümüzün de desteğiyle durdurulmuştur.

Bilindiği gibi akaryakıt fiyatlarına ilişkin en belirleyici konu döviz hareketleri ve petrol fiyatlarıdır. Dövizde meydana gelen düşüş en kısa zamanda pompa fiyatlarına da yansıyacaktır.

Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu ekonomik tedbirlere destek veren bütün sektör temsilcilerimize kurum olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadeleri paylaşıldı.

EPGİS: Zamların kaynağından iptali sağlandı

EPGİS tarafından sosyal medya hesabı üzerinden zamların durdurulmasına dair açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadeler paylaşıldı:

“Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Değişim İptali. 21 Aralık 2021 tarihi itibarıyla geçerli olacak akaryakıt zamları EPDK’nın talebiyle kaynağından iptal edilmiştir.”

En son 18 Aralık tarihinde motorinde litre fiyatı için 1,14 TL, benzinde 69 kuruş, otogazda ise 70 kuruşluk zam yapılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu