Enerji

Fitch Avrupa gaz piyasasına jeopolitik gerginliğin etkisini değerlendirdi

Fitch jeopolitik gerginliğin Avrupa gaz piyasasının daralmayı artırdığını fakat yaşanan bu sıkıntının yeni arayışlara sebep olacağı görüşünü savundu.

 

fitch

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, Avrupa doğalgaz piyasasında yaşanan daralmanın ardından bir açıklama gerçekleştirdi.

Fitch tarafından yapılmış olan açıklamada özellikle Avrupa’nın kısa vadede Rusya’dan gelen gaza bağımlı bir şekilde kalmayı sürdüreceği ifadeleri paylaşıldı.

doğal gaz

“Meydana gelen sıkıntı, enerji geçişini hızlandıracak”

Rusya’dan gelen gazın azalması, düşük gaz stokları ve son aylarda artış gösteren jeopolitik gerilimlerin Avrupa gaz piyasasında yaşanan daralmayı artırdığına ilişkin yapılmış olan açıklamada, meydana gelen daralmanın uzun dönemde gaz tedarikçilerinin çeşitlenmesine ve enerji geçişinin daha hızlı olmasına sebep olabileceğine işaret edildi.

Açıklamanın devamında Rus kamu firması olan Gazprom’un Avrupa’nın gaz talebinin yaklaşık olarak üçte birinin karşıladığı kaydedilerek, Kuzey Akımı 2 boru hattının onay sertifikasındaki gecikme ve yaşanan gerginliklerin gaz fiyatları üzerindeki oynaklığı artırdığı ve bunun da alternatif kaynak arayışına sebep olduğu ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu