Enerji

Lübnan’da elektrik krizi: Ülke karanlığa gömüldü

Lübnan elektrik santrallerindeki yakıtın bitmesinin ardından karanlığa gömüldü. Elektrik sorununu çözmek için Lübnan Elektrik kurumu orduya başvurdu.

 

elektrik

Lübnan’da yakıt krizine bağlı olarak ülkedeki iki büyük elektrik santralinin durması sonrası ülke karanlığa gömüldü.

Elektrik Kurumu’ndan gündüz yapılan açıklamada, yakıtın bitmesi sebebiyle Deyr Ammar ve Zahrani Elektrik santrallerinin durduğu ve üretim kapasitesinin 270 megavatın altına düştüğü ifade edildi.

Bir süredir yakıt krizinden dolayı ülkede süren elektrik kesintileri güneyde ve kuzeyde yer alan 2 ana elektrik santralinin durmasıyla Lübnan’ın genelinde elektriklerin gitmesine sebep oldu.

lübnan

Ordudan yakıt istenecek

Ülkede giderek artan elektrik krizini çözmek için Lübnan Elektrik Kurumu Silahlı Kuvvetlere başvuracağını paylaşarak, iki ana enerji santralinin tekrar üretime geçmesi maksadıyla ordu stoklarından yakıt tedariki yapılacağını ifade etti.

Ülkede Savunma ve Enerji bakanlıklarının, Lübnan Silahlı Kuvvetleri’nin iki santralin tekrar çalıştırılması maksadıyla 6 milyon litre yakıt sağlamaya hazır olduğunun ifade edildiği açıklamada, 3 günlük süre için bu miktarın 300 megavatlık ek enerji sağlayacağı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamanın devamında bunun da elektrik şebekesinin toplam üretim kapasitesini yaklaşık olarak 500 megavata çıkaracağı bilgisi paylaşıldı.

Lübnan ordusu tarafından konuya dair henüz bir açıklama gelmedi.

Vatandaşlar karanlık çöktükten sonra gece saatlerine kadar yüksek meblağlarla 5 veya 10 amperlik elektrik hizmeti alırken gecenin ilerleyen saatlerinde ise karanlıkta kalıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu