Enerji

Seyahat kısıtlaması petrolde fiyatları düşürdü

İngiltere’nin 6 Afrika ülkesine uçuşları durduracağını ve yolcuları karantinaya alacağını söylemesi üzerine petrolde fiyatlar sert bir şekilde düştü.

 

sondaj

Petrol fiyatları, artan koronavirüs vakaları ve koronavirüsün yeni varyantlarının ortaya çıkmasıyla birlikte geriledi.

Brent petrol 78 dolara kadar yüzde 5’i geçen düşüşle geriledi, Amerika Birleşik Devletleri tipi ham petrol de yüzde 5,5 düşüşle 74 doları gördü.

İngiltere 6 Afrika ülkesiyle uçuşları durdurma kararı aldı

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da vaka sayılarındaki artış sürerken, İngiltere toplamda 6 Afrika ülkesinden uçuşları durdurma kararı aldı.

koronavirüs

Diğer varyantlardan çok farklı

İngiltere’nin 6 Afrika ülkesine uçuşları durduracağını ve yolcuları karantinaya alacağını söylemesi üzerine petrolde fiyatlar sert bir şekilde düştü.

Güney Afrikalı biyobilişim profesörü Tulio de Oliveira, perşembe günü konuya dair açıklamalarda bulunarak, henüz DSÖ’nün Yunan alfabesinden bir harf atanmayan B.1.1.529 varyantının alışılmadık bir şekilde yüksek mutasyonlara sahip olduğunu ve “açık bir şekilde diğer varyantlardan çok farklı olduğunu” kaydetti.

OPEC+’ın bazı delegeleri bu hafta yapmış oldukları açıklamalarda stratejik petrol rezervlerinin kullanıma açılmasının, ittifakın Ocak ayında piyasaya çıkartacağı petrol miktarının üstünde olumsuz etkisi olabileceğine ilişkin uyarılar yapmıştı.

Suudi Arabistan, Uluslararası Enerji Ajansı ve Rusya’nın da arasında olduğu enerji ihracatının başat ülkelerini gaz ve petrol piyasalarında “yapay bir sıkışıklık” oluşturmakla suçlarken, OPEC+’a üretim kapasitesini arttırma amaçlı çalışmalarını hızlandırmaya yönelik çağrı yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu