Enerji

Sürücüler dikkat! Peş peşe indirimlerin ardından bu kez de zam geliyor

Geçtiğimiz hafta yüzde 7 gerileyen brent petrol fiyatları motorinde peş peşe indirimleri de beraberinde getirmişti. Ancak petrol piyasasında düşüşlerin devam etmesine rağmen dolar/TL kurunun yönünü yukarı çevirmesi ile akaryakıt pompa fiyatları için bu gece zam yapılacağı öğrenildi.

akaryakit

ABD’de üç bankanın iflas etmesi ile sarsılan piyasalarda, İsviçre’nin en büyük ikinci bankası olan Credit Suisse hisselerinde görülen rekor kayıpla satışlar hızlanmış, petrol fiyatları sert bir düşüş yaşamıştı. Geçen hafta yüzde 7 gerileyen petrol fiyatları motorinde peş peşe indirimleri de beraberinde getirmişti. Sektör temsilcilerinden öğrenilen son bilgilere göre motorin litre fiyatlarına bu gece zam yapılacağı öğrenildi.

15 Mart’ta 71 kuruş, 17 Mart’ta 1,34 TL olmak üzere toplamda 2,05 TL indirim yapılan motorin fiyatları son 1 yılın en düşük seviyesini görmüş, 20 TL’nin altına gerilemişti. Ancak dolar/TL kurundaki yukarı yönlü hareketlilik ile birlikte mazota bu gece yarısından itibaren 80 kuruşluk zam yapılması bekleniyor.

2022 başında 12,75 TL civarında olan motorin fiyatları, Mart ayında Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın petrol fiyatlarını yükseltmesiyle birlikte 20 TL’nin üzerine çıktı. Yurt içinde dolar kurunun da yükseliş göstermesi ile birlikte motorin fiyatı Haziran ayında 30 TL’ye yaklaşarak zirve yapmıştı.

BENZİN FİYATLARI HAREKETSİZ

Motorine bu geceden itibaren zam yapılması beklenirken benzin grubunda ise herhangi bir fiyat değişimi beklenmediği öğrenildi. Benzine en son bir ay önce indirim yapılmıştı.

20 MART GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

İSTANBUL

BENZİN: 20.50 TL
MOTORİN: 19.52 TL

ANKARA

BENZİN: 20.88 TL
MOTORİN: 19.94 TL

İZMİR

BENZİN: 20.85 TL
MOTORİN: 20.01 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu