Enerji

TESK Başkanı’ndan esnafa özel elektrik tarifesi talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “esnaf tarifesi” adı altında elektrikte esnafa özel bir faturalandırmaya gidilmesini talep etti.

 

elektrik

Palandöken yapmış olduğu yazılı paylaşımda, kuaför, berber malzemeleri, ütü, pervane, tabela, klima, reyon buzluk, dolap, fırın gibi çok sayıda meslekte kullanılan elektrikli cihazların sanatkarlar ve esnaflar için vazgeçilmez olduğunu kaydetti.

Bundan dolayı elektrik faturalarının esnafın mühim bir gider kalemi olduğunu söyleyen şu ifadeleri kullandı:

“Yaz gelirken dondurma dahi satmayı bırakmayan esnafımız, serinletici pervanelerini çalıştırmayan kafe restoran işletmecilerimiz gibi birçok farklı sektörde esnafımız bu elektrik faturalarından muzdarip. Esnafımızın kazancını büyük oranda düşüren elektrik faturalarında, esnaf, ticarethane kademesinden çıkarılarak özel statüye geçirilmeli ve böylece faturalarda indirim sağlanmalı. Yaz mevsimiyle dolapların, klimaların daha fazla çalışacağı da göz önünde bulundurularak esnafımıza özel bir fiyatlandırma ile ‘esnaf tarifesi’ çıkarılmalı. Sadece esnafa özel, vergilerin kaldırıldığı bir elektrik faturası, maliyetleri düşüreceğinden esnafın sattığı ürün ücretlerine de olumlu yansır.

elektrik

“Nakliye ve üretici desteklensin”

“Bugün üreticinin istemiş olduğu sulamada indirimli elektrik, tarımda indirimli gübre ve akaryakıt. Aynı zamanda bu ürünlere halkın daha da ucuza ulaşması için de ulaştırmada ticari akaryakıt ve esnaf için esnaf tarifesinde elektrik uygulaması yapılacaktır. Eğer bunlar sağlanırsa enflasyon da düşer, halkın alım gücü de artar. Piyasalara rahatlama gelirken kalıcı bir çözüm bulunmuş olur.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu