Enerji

Yürürlüğe girdi: Yenilenebilir enerji kullanımı artık zorunlu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın binalarda enerji performansı yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece artık, yeni yapılan binalar için belirli oranda yenilebilir enerji konusu zorunlu oldu.

 

enerji

Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre, 1 Ocak 2023 tarihi sonrasında yapılacak olan yeni binalar için yenilenebilir enerji kullanımında ilk etap %5 oranında olacak. Sonrasında 1 Ocak 2025 tarihindeyse bu oran %10’a yükseltilecek.

1 Ocak 2023 itibarıyla %5’e yükseltilecek

Bununla birlikte, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yapılacak olan 5 bin metrekare ile üzerindeki binalar için bu zorunluluğa uyma kuralı olacak. Ancak 1 Ocak 2025 tarihi itibarıyla belirtilmiş olan alan 2 bin metrekare ve üzeri şeklinde olup yürürlüğe alınacak.

2025’ten itibaren yenilenebilir enerji kullanım oranı artacak

Yani 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yapılacak olan 5 bin metrekare ve üzerinde olan binaların en az yüzde 5’lik kısmında yenilenebilir enerji kullanılması hususu zorunlu olacak. 1 Ocak 2025 itibarıyla da 2 bin metrekare ve üzerinde yapılacak olan binalar bu oranı en az yüzde 10 düzeyine çekecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu