Faizler

Ekonomide FED belirsizliği… Faiz artırımı olursa sonucu ne olacak?

Amerika Merkez Bankası tarafından faizlerin ne zaman ve ne kadar artırılacağına dair tartışmalar devam ediyor. JP Morgan CEO’su toplamda 7 faiz artışı olacağını düşünürken uzmanlar ise beklenenlerden daha yüksek oranlarda faizlerin artırılması gerektiğini düşünüyor.

 

fed

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED yetkililerinin 2022 senesinin ilk çeyreğinin içinde faiz artırmaları beklenirken faiz artışının gelişmekte olan ekonomiler başta olmak üzere özellikle global olarak ekonomi üzerinde ciddi etkileyeceği tahmin ediliyor.

Fakat faiz artışının ne kadar olacağı ve bu faiz artışının boyutlarının nasıl olacağı kestirilemiyor.

JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon tarafından Cuma günü yapılmış olan açıklamada, FED’in yükseliş gösteren enflasyonla mücadele edebilmek maksadıyla gösterge faizini yedi defa artırabileceğini ifade etti. Fakat bunun hangi hızda olabileceği ifade edilmedi.

Son 21 senede en fazla 25 puan artırıldı

FED tarafından yapılacak olan faiz artışı merak edilirken eldeki veriler ise 2000 yılı Mayıs ayından beri şimdiye dek en fazla artışın 25 baz puan olduğunu gösteriyor.

abd merkez bankası
ABD Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması

FED tarafından faiz artırımı ne anlama geliyor?

FED’in yapacağı muhtemel bir faiz artışının dünya piyasalarına ciddi etkileri olabilir. Faiz artırımı doların değerinin artması ve büyümenin yavaşlamasını beraberinde getirebileceği ifade ediliyor. Bundan dolayı FED kararları piyasalar tarafından büyük bir merakla izleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu