Faizler

Erdoğan’dan düşük faiz ve enflasyon açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı TV yayınında düşük faiz ve enflasyonla mücadeleye ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, düşük faizle orta ve uzun vadeli ekonomik kalkınmanın etkisini göstereceğini ifade ederken Türkiye’nin faiz sarmalından kurtarılacağını ifade etti.

 

erdogan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Ekonomiye dair açıklamalar yapan Erdoğan, “Kur faiz spekülasyonuyla karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu. Erdoğan, kur manipülasyonlarının oyununa gelinmeyeceğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Bu sarmaldan kurtulacağız”

“Faiz dediğiniz zengini daha da zengin, fakiri ise daha da fakir yapar. Türkiye ne zaman yüksek faiz için bir adım atsa, döviz kuruyla manipülatif bir baskıyı karşısında görmüştür. Buna biz müsaade etmeyeceğiz. Bu kur faiz spekülasyonuyla karşı karşıyayız.

Ancak bu spekülasyonların biz önüne geçeriz. Sürekli olarak tekrarlayarak bu süreç, ekonomiyi de bağımlılaştıran kısır bir döngüdür. Yatırımı ve üretimi engellemelerine izin vermeyeceğiz ve bu sarmaldan çıkacağız. Kur manipülasyonuyla tekrar bizi bu oyuna çekmeye çalışıyorlar. Bunu bu kez başaramayacaklar.

para

“Ülkemiz bu kısır döngüyü kırma konumuna gelmiştir”

Ülkemizin temel göstergeleri ekonomi alanında da çok güçlü. Ekonomik verilerimiz aslında zayıf değil gayet iyi vaziyette. Ülkemiz artık bu kısır döngüyü kırma kademesine gelmiştir ve buradan artık dönmeyeceğiz.
Bu olay yalnızca ülkemizde mi var? ABD’de Almanya’da Hollanda da var mı evet. Bütün bunlardan Türkiye olarak yalnızca biz büyük oranda sıyrılmış durumdayız. Ülkemizin dinamiklerine güvenen yabancı yatırımcılar için artık zamanıdır. Türkiye’ye uzun dönemli yatırım yapanların her zaman kazandığını biliyoruz ve bundan sonrası için de hep kazanacaklar.

para

“Düşük faizli üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz”

Yeni ekonomi modeliyle yüksek faiz verecek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle ihracatı ve üretimi destekleyeceğiz. Sürekli bunu diyorum kamu bankalarına. Düşük faizle özel bankalarla yarışa girmeyeceksiniz, düşük faizle yatırımcıları teşvik edecekseniz ve sonrasında istihdamı arttıracaksınız. İstihdamla beraber üretimi arttıracaksınız ve üretimle beraber de küresel sermayeyle ihracatta yarışa gireceksiniz. İhracatta çok iyiyiz. 215-220 milyar dolarlara kadar çıktık. Sene sonuna dek de 220 milyar doların üzerine çıkacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu