Faizler

Fitch: AMB yüksek enflasyon karşısında kararlılığını koruyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, AMB’nin beklenenden yüksek seyreden enflasyona karşı görece kararlılığını korumayı sürdürdüğünü kaydetti.

 

Fitch Ratings Direktörü Parikh, “Avrupa Merkez Bankası beklenenden daha da yüksek enflasyon karşısında görece kararlılığını koruyor.” dedi.

“Enflasyon ateşi daha da harlandı”

Yapılan açıklamada, “Süren tedarik zinciri kesintisiyle artan gaz fiyatları, Yönetim Konseyi eylül toplantısından bu zamana dek enflasyon ateşini daha da arttırdı. Ancak banka son fiyat sıçramasını görmezden gelmeyi sürdürüyor.” dedi.

doviz

“Muhtemelen banka ihtiyatlı olacak”

Parikh, bankanın enflasyona dayanan baskıları şimdilik izlemekle yetindiğine dikkati çekerken, “Enflasyonun daha da kemikleşmiş bir hal aldığına dair kanıtlar şimdilik sınırlıyken, muhtemelen banka ihtiyatlı olacak ve uzun vadeli hedefine daha da çok odaklanacak.” dedi.

Aralıkta bankanın enflasyon tahminleri artırabileceğinin belirtildiği açıklamada, bankanın politika faiz oranında meydana gelen artışın ise halihazırda uzak bir ihtimal olduğu belirtildi.

Bankanın aralık ayındaki enflasyon tahminlerini artırabileceğinin belirtildiği açıklamada bankanın politika faiz oranındaki artışın ise hala uzak bir ihtimal olduğu ifade edildi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu