Faizler

Fitch: Küresel büyümeyi arz kısıtları yavaşlattı

 

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, üçüncü çeyrekte arz kısıtlarının küresel ekonomik büyümeyi yavaşlattığını ifade etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, küresel ekonomik büyümenin arz kısıtları sebebiyle bu senenin üçüncü çeyreğinde beklenenden zayıf olduğunu kaydetti.

Küresel ekonomik büyümenin arz kısıtları…

Fitch tarafından yapılmış olan açıklamada, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yarı iletken sıkıntısının otomobil üretiminde büyük düşüşlere sebep olduğu kaydedildi.

sanayi

Tedarik zincirindeki darboğazın etkisi

Üretici ve tüketici fiyatlarının artan emtia fiyatlarıyla küresel mal piyasasındaki tedarik zinciri darboğazlarının etkisiyle yükselmeye devam ettiğinin işaret edildiği açıklamada, arz kısıtlarından dolayı küresel Gayrisafi Yurtiçi Hasıla artışının üçüncü çeyrekte beklenilenden az olduğu ifade edildi.

Açıklamanın devamında üretici ve tüketici enflasyonlarının son aylarda genel olarak arttığı kaydedilerek, bu durumun Polonya, Meksika, Kore, Rusya, Brezilya dahil birçok yükselen piyasa ekonomisi merkez bankasını faiz oranlarını arttırmaya sevk ettiği kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu