DövizFaizler

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Manşet enflasyonu ikinci plana atmadık

TCMB Başkanı Kavcıoğlu yatırımcılarla faiz indirimi sonrası yaptığı ilk toplantıda önemli mesajlar verdi. Kavcıoğlu, enflasyonda geçici unsurların etkisini yitireceğini düşündüklerini ifade ederek, “Manşet enflasyonu ikinci plana atmadık.” dedi.

merkez-bankasi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yatırımcılarla faiz indiriminin ardından ilk toplantısını yaptı. Kavcıoğlu toplantıda manşet enflasyonunu ikinci plana atmadıklarına ilişkin mesaj paylaşırken, faiz kanalıyla arz şoklarını kontrol etmenin söz konusu olmadığını kaydetti.

Kavcıoğlu’nun verdiği şu mesajlar toplantıda dikkatleri çekti:

“Finansman imkanlarına daha da duyarlı olan dayanıklı mal talebine ilişkin yavaşlama dikkat çekerken, dayanıksız olan mal talebinde ise bir güçlenme olduğunu görüyoruz.

Turizmin katkısı ve hizmet sektöründe meydana gelen açılmayla beraber istihdam piyasasının salgın dönemindeki etkilerini de büyük ölçüde atlattığını ifade edebiliriz.

Son durumda dış satımdaki güçlü seyir, altın ithalatındaki dikkat çeken düşüş ve ithalatta miktar bazlı yavaşlama dış dengede süren iyileşmeyi destekliyor.

Ülkemizde enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların etkisini kaybedeceğini düşünüyoruz.

“Para politikasına ilişkin enflasyon gelişmelerini değerlendirdik”

Para politikası konusundaki duruşumuzu belirlerken, para politikasının etkileyebildiği çekirdek enflasyon gelişmeleri, talep unsurları ve arz şoklarının oluşturduğu etkilerin ayrıştırılmasına dair analizlerin değerlendirmesini yaptık.

Rezervlerimiz 122 milyar Amerika Birleşik devletleri doları seviyesine (85 milyar ABD dolarından) çıktı. Rezervlerimizi kararlıca arttırmayı sürdüreceğiz.

“Mevduatta Türk Lirası tercihleri güçlü kalmayı sürdürüyor”

Mevduatta yurt içi yerleşiklerin Türk Lirası tercihleri güçlü kalmayı sürdürüyor.

Türk Lirası mevduatına yabancı para mevduattan Mart ayında dikkate değer düzeyde bir dönüş görüldü.

İzleyen aylarda mevduat artışının Türk Lirası cinsinden olması ters para ikamesi görünümünü olumlu bir şekilde destekliyor.

Yabancı para mevduatındaysa ihracatta güçlü seyir, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, turizmde görülen toparlanma kanalıyla efektif ve döviz girişine karşın parite etkisi arındırıldığında görece sınırlı bir artış sergilendi.

dolar
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Manşet enflasyonu ikinci plana atmadık

“Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik”

Kavcıoğlu, konuşmasında para politikasının dezenflasyonu tesis edecek sıkılıkta süreceğini kaydeden Kavcıoğlu, toplantı sonrası yapılan soru-cevap kısmında para politikasında yalnızca çekirdek enflasyona bakacaklarına ilişkin bir taahhüt vermediklerini söyledi.

Kavcıoğlu, “Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımıza ilişkin bir şey söylemedik.” şeklinde konuştu.

Kavcıoğlu, soru-cevap kısmında para politikasının yeterince sıkı olduğunu söyleyerek arz şoklarının yalnızca faiz kanalıyla kontrol edilemeyeceğini ifade etti.

Kavcıoğlu, kurda meydana gelen yükselişin doların gücüyle ilişkili olduğunu ve faiz artırımı yapan ülkelerde de doların yükseldiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu