Faizler

TCMB paylaştı: Enflasyonun kısa vadede oynak seyir göstermesi bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 100 baz puanlık indirim sonrası toplantı özetlerini paylaştı. TCMB, makroihtiyati politikaların krediler üstündeki etkisiyle TCMB fonlanmasının swap ve APİ işlemleri arasındaki kompozisyonun yakın bir şekilde takip edildiği kaydedildi.

 

merkez_bankasi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayına dair toplantı özetlerini paylaştı.

Yayımlanan özetlerde enflasyondaki kısa vadeli oynaklığa işaret edildi.

“Enflasyonun tekrar düşüş eğilimine dönmesi…”

Özetlerde para politikası ve enflasyon görünümüne dair şu ifadelere yer verildi:

“Enflasyonun kısa zamanda başta emtia fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar olacak şekilde arz ve talep yönlü çeşitli unsurların da etkisiyle oynar bir seyir izlemesi bekleniyor. Bununla beraber geçici etkilerin ortadan kalkmasıyla birlikte enflasyonun tekrar düşüş eğilimine dönmesini sağlayacak sıkılıktaki parasal duruş, enflasyon beklentileri, finansal piyasa gelişmeleri ve fiyatlama davranışları dahilinde geçici ve dışsal oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir.

döviz

“TCMB yüzde 5’lik hedefe ulaşıncaya dek…”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fiyat istikrarı amacında enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5’lik hedefe ulaşıncaya dek elinde bulunan bütün araçları kararlı bir şekilde kullanmayı sürdürecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak olan istikrar, ülkelerin risk primlerinde görülen düşüş, döviz rezervlerindeki artış eğiliminin ve ters para ikamesinin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi şeklinde makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu şekilde etkileyecektir. Böylece üretim, yatırım ve istihdam artışının sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde devamı için de uygun bir zemin oluşacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu