BankalarFaizler

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi 6 ayın zirvesinde

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası kurulu üyelerinde yapılan değişikliğin ardından 453 baz puan seviyesine çıktı. Kredi temerrüt risk priminin bu yıldaki zirvesi Mart ayında yapılan MB başkan değişikliğinin ardından kaydedilmiş olan 482 baz puanlık seviye olarak kayıtlara geçmişti.

 

dolar

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi CDS 453 baz puana çıkarak 6 ayın zirvesine ulaşırken, Türkiye’nin 10 senelik tahvil faizi yüzde 19,81 ile 2019 yılı Mayıs ayından bu zamana dek en yüksek seviyede yer alıyor.

CDS en son Mart ayında yapılan Merkez Bankası başkan değişikliğinin ardından 10 günde 175 baz puana yakın bir artışla 482 baz puana çıkıp 2021 yılı zirvesine çıkmıştı. 10 senelik tahvil faizlerinde ise Türkiye o dönem yüzde 19,17 düzeyinde seyrediyordu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirim kararının ardından Dolar/TL, kademeli bir şekilde artarken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyelerindeki değişikliğin ardından 9,18’i görüp tarihi zirveye çıktı.

euro

TCMB’de 3 üye görevden alınmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kavcıoğlu’nun basına kapalı yaptığı toplantı sonrası Resmi Gazete’de atama kararı yayımlanmış ve TCMB’den 3 üye görevden alınmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu