Genel

2022 senesi bütçe kanun teklifi Meclis’te komisyonda kabul edildi

2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

 

meclis

Komisyonda Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarının bütçelerinin görüşülüp kabul edilmesi sonrasında bütçe kanun teklifinin ilgili maddelerine geçildi. 16 maddelik 2022 senesi Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’yle 7 maddelik 2020 Senesi Kesin Hesap Kanunu Teklifi de komisyonda kabul edildi.

2022 yılı bütçesi cetvelden çıkartıldı

Bununla beraber 14 Ekim tarihinde kabul edilen Vergi Usul Kanunu’yla ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunda, konaklama vergisinin uygulanması hususunun 1 Ocak 2023’e ertelenmesine paralel buradan öngörülen gelir tahmini kabul edilen önergeyle 2022 senesi bütçesi cetvelden çıkartıldı.

Öte yandan beyana dayalı KDV ile dahilde alınan KDV gelir tahminleri, ekonomide oluşabilecek canlanmaya bağlı olarak 1’er milyar TL oranında arttırıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ve siyasi partilerin temsilcileri bütçenin kabul edilmesi sonrasında teşekkür konuşması gerçekleştirdi.

meclis

Komisyon görüşmeleri 234 saat sürdü

Komisyon Başkanı Yılmaz, 38 gün boyunca devam eden bütçe görüşmelerinde 225 kamu idaresinin bütçesi, 226 kamu idaresinin kesin hesabıyla 198 Sayıştay raporunun görüşüldüğünü kaydederek komisyon görüşmelerinin 80 oturum ve 21 birleşimde yaklaşık olarak 234 saat sürdüğünü kaydetti.

Yılmaz, 257 vekilin 1650 söz talebini kullandığını, başka bir deyimle Meclis’te bulunan 582 vekilin yaklaşık olarak yüzde 45’lik kesiminin bütçe müzakerelerine doğrudan katkıda bulunduklarını kaydetti.

2022 senesi Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’yle 2020 Senesi Kesin Hesap Kanunu Teklifi Görüşmeleri 6 Aralık Pazartesi gününde Meclis Genel Kurulu’nda başlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu