Genel

2023 emekli zammı ve memur zammı ne kadar olacak?

Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi açıklanmasının ardından 2023 emekli ve memur zammının ne kadar olacağı merak edilmeye başlandı. İşte 2023 zam oranlarıyla ilgili olası tahminler...

maas

Milyonlarca kişi, Temmuz zam oranlarının belli olmasının ardından 2023 yılı için zam miktarlarını araştırmaya başladı. Merkez Bankası, Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi açıklanırken memur ve emeklilerin merakla beklediği maaş zammı için oranlar da netleşmeye başladı.

Merkez Bankası’nın açıkladığı tahmine göre yıl sonunda tüketici fiyat endeksinin 1.152,22 olması bekleniyor. Böylece yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranının yüzde 17,83 olacağı hesaplandı.

Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklisi 2023 Ocak zammı yüzde 17,83, memur ve memur emeklisi için Ocak zammı ise yüzde 18,83 olarak gerçekleşecek.

maas1

Enflasyon farkı zammının yanında, geçtiğimiz Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon artışlarına ilaveten yapılan ek zamların bir benzerinin Ocak ayı için de yapılması bekleniyor. Buna göre memur ve memur emeklileri için toplu sözleşmedeki yüzde 8’lik zam oranı ve 6 aylık enflasyon oranına göre fark ödenmesi söz konusu olacak.

Ocak ayında toplu sözleşme zammı yüzde 5 olan memur ve memur emeklisi için ilave puan eklenmişti. Zam oranları, enflasyon farkı hariç 2,5 puan artırılarak yüzde 7,5 yapılmış ve enflasyon farkıyla birlikte oran yüzde 30,95 olmuştu. Temmuz ayında da yüzde 7 toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkı alınmış ve zam oranı yüzde 40’ın üzerine çıkmıştı.

Ocak ayında toplu sözleşme zammının ilave puanla artırılmasıyla birlikte memur ve memur emeklileri yeni bir zam oranı ve enflasyon farkı ile güçlü bir artış almış olacaklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu