Genel

AB 4 ülke için daha seyahat kısıtlamalarını kaldırdı: Türkiye listede var mı?

Avrupa Birliği, koronavirüsten dolayı uygulanmış olan seyahat kısıtlamalarından muaf olabilecek ülkeler listesine Peru, Namibya, Kolombiya ve Arjantin ekledi. Türkiye’ye dair ise bir güncelleme paylaşılmadı.

 

paris havaalanı

Seyahat kısıtlamalarının kaldırılabileceği ülkeler listesine güncelleme getiren AB listeye Peru, Namibya, Kolombiya ve Arjantin’i ekledi.

Avrupa Birliği Konseyi tarafından yapılmış olan açıklamada, zorunlu olmayan seyahatler için uygulanmış olan ve kademeli olarak kısıtlamaların kaldırılmasının tavsiyesinin edildiği ülkeleri içeren listeye güncelleme getirdi. Yapılan son güncellemeyle Avrupa Birliği ülkeleri, Peru, Namibya, Kolombiya ve Arjantin’e dair seyahat kısıtlamalarını kaldırabilecek.

Yapılan son eklemeyle beraber kısıtlamadan muaf olacak olan ülkeler ise şu şekilde sıralandı: Uruguay, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Güney Kore, Singapur, Suudi Arabistan, Ruanda, Katar, Peru, Yeni Zelanda, Namibya, Kuveyt, Ürdün, Kolombiya, Şili, Kanada, Bahreyn, Avustralya, Arjantin.

Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi durumunda listede Çin’e de sınırların açık tutulabileceği ifade ediliyordu.

ingiltere

Türkiye’ye dair bir güncelleme gerçekleştirilmedi

Avrupa Birliği’nin paylaşmış olduğu liste, üye olan ülkeler için tavsiye niteliğinde ve bağlayıcılığı bulunmuyor. Liste ise iki haftada bir kez güncelleniyor.

Listede yer alan ülkelerden Avrupa Birliği’ne turistik seyahatlere izin verilebilirken yolculara ise karantina ve test gibi kimi tedbirler uygulanabiliyor.

Listede bulunmayan ülkelere ise seyahat kısıtlamaları Avrupa Birliği ülkelerince sürüyor. Bu kapsamda Türkiye’ye ilişkin bir güncelleme paylaşılmadı.

Avrupa Birliği, geçtiğimiz sene mart ayında salgının yayılmasını engellemek maksadıyla 27 üye ülkenin yanında Schengen bölgesinin bir parçası olan İsviçre, Norveç, Lihtenştayn, İzlanda zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirilmesine karar verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu