Genel

AB, koronavirüs seyahat listesinden 3 ülkeyi çıkarttı

AB tarafından koronavirüs sebebiyle uygulanmış olan seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilecek ülkeler listesinden Kanada, Avustralya ve Arjantin çıkartıldı. AB tarafından Türkiye’ye ilişkin ise bir güncelleme gelmedi.

 

ab

Avrupa Birliği ülkelerine zorunlu olmayan seyahatler için uygulanmış olan ve kısıtlamaların kademeli bir şekilde kaldırılmasının tavsiye verildiği ülkeleri içeren listeye güncelleme yapıldı.

Avrupa Birliği Konseyi tarafından yapılmış olan açıklamaya göre, 17 Ocak tarihinde yapılan son güncellemeyle Kanada, Avustralya ve Arjantin’in çıkarılması sonrasında listede 14 ülke yer aldı.

Buna göre, Avrupa Birliği ülkeleri, tam aşılılar için Uruguay, BAE, Güney Kore, S. Arabistan, Ruanda, Katar, Peru, Yeni Zelanda, Kuveyt, Endonezya, Kolombiya, Şili ve Bahreyn’e dair seyahat kısıtlamalarını kaldırabilecek. Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi durumundaysa Çin’e de sınırlar açık bir şekilde tutulabilecek.

aşı

Ek önlemler talep edilebilir

Avrupa Birliği’nin listesi, üye olan ülkeler için tavsiye niteliği taşımakla birlikte bir bağlayıcı niteliği bulunmuyor. Liste, iki haftada bir kere güncelleniyor. Listede bulunan ülkelerden Avrupa Birliği’ne turistik seyahatlere izin verilebiliyor fakat yolculara karantina ve test gibi kimi ek tedbirler uygulanıyor.
Listede bulunmayan ülkelere Avrupa Birliği ülkelerinin seyahat kısıtlamalarıysa sürüyor.

Avrupa Birliği, 2020 yılı Mart ayında salgının yayılmasını engellemek amacıyla zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirilmesi yönünde karar vermişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu