Genel

AB seyahat muafiyeti için listeye iki ülkeyi ekledi: Türkiye yine yok!

Avrupa Birliği’nce koronavirüs sebebiyle uygulanan seyahat kısıtlamalarından muaf olabilecek ülkeler listesine 2 yeni ülke daha eklendi. Türkiye ise listede yer almadı.

Avrupa Birliği seyahat kısıtlamalarının kaldırılabileceği ülkeler listesini güncelleyerek listeye BAE ve Bahreyn’i de dahil etti.

Avrupa Birliği Konseyi’nce yapılmış olan açıklamada, zorunlu olmayan seyahatler için uygulanan ve kademeli olarak kısıtlamaların kaldırılması yönünde tavsiyede bulunulan ülkeleri içeren liste güncellendi. Son güncellemeyle Bahreyn, Avrupa Birliği ülkeleri ve BAE’ye dair uygulanan seyahat kısıtlamaları kaldırılacak.

Daha önce listede Kanada, Avustralya, Ürdün, Şili, Yeni Zelanda, Kuveyt, Ruanda, Katar, Singapur, Suudi Arabistan, Ukrayna, Güney Kore ve Uruguay yer alıyordu. Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşlarını seyahat izni vermesi koşulunda Çin’e de sınırların açık tutulabileceği ifade ediliyordu.

aşı
AB seyahat muafiyeti için listeye iki ülkeyi ekledi: Türkiye yine yok!

Türkiye’ye ilişkin bir güncelleme yok

Avrupa Birliği’nin paylaştığı liste, üye olan ülkeler için bağlayıcı nitelikte değil. Liste iki haftada bir olmak üzere revize ediliyor.

Listede bulunan ülkelerde Avrupa Birliği’ne turistik seyahatlere izin verilirken yolculara karantina ve test gibi kimi tedbirler uygulanabiliyor. Listede bulunmayan ülkelere Avrupa Birliği ülkelerince süren seyahat kısıtlamaları devam ediyor. Son olarak Türkiye’ye ilişkin listede bir değişiklik olmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu