Genel

ABD’de enflasyon 2,5 yılın zirvesinde

ABD’de Mart ayında Joe Biden’ın destek çeklerinin etkisiyle tüketici fiyatları Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

ABD’de Mart ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi açıklandı. Ülkede Mart ayında enflasyon aylık olarak yüzde 0,6 arttı. Şubat ayında ülkede aylık enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedilmişti.

Mart enflasyonunun neredeyse yarısı, akaryakıt fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklandı.

Yıllık bazda enflasyon Mart ayında yüzde 2,6 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 2,5 olmuştu. Şubat ayında ise ABD’de tüketici fiyatlarında yıllık artış yüzde 1,7 olarak gerçekleşmişti.

Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyeye işaret etti.

Çekirdek enflasyon göstergeleri de beklentileri aştı

Mart ayında ülkede gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 0,3 artış kaydetti. Ekonomistlerin beklentisi bu verinin yüzde 0,2 gerçekleşmesi yönündeydi.

Yıllık bazda gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları ise Mart ayında yüzde 1,6 artış gösterdi.

Mart’ta destek çekleri dağıtılmaya başlamıştı

Başkan Joe Biden Mart ayında 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs destek paketini imzalamış, paketin onaylanmasını takip eden günlerde vatandaşlara yönelik yardım çeklerinin dağıtımına başlanmıştı. ABD’de Joe Biden yönetimi, Nisan ayının ilk haftası itibariyle 372 milyar dolarlık 150 milyondan fazla yardım çeki dağıtıldığını açıklamıştı.

Powell’dan yüzde 2’lik hedef vurgusu

Hafta sonunda CBS televizyonunda yayınlanan “60 Dakika” programına katılan Powell, faiz oranlarını artırmadan önce enflasyonun ortaya çıkmasını beklemeyi göze alabileceklerini aktarmıştı.

Powell, zaman içinde ortalama yüzde 2 enflasyon hedeflerini anımsatarak, “Bunu sağladığımızda, faiz oranlarını o zaman artıracağız.” şeklinde konuştu.

Faiz oranlarına ilişkin bir soru üzerine Powell, “Bu yıl faiz oranlarında artış yapmamızın olası olmadığını düşünüyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu