Genel

ABD’de hane halkı borcu 15 trilyon dolara ulaştı

Fed tarafından yayımlanan 2021 yılının ikinci çeyreğine ilişkin Hane Halkı Borcu ve Kredi Raporu'na göre ABD'de hane halkı borcu geçen yıla kıyasla yüzde 2,1 artış yaşayarak 14,96 trilyon dolara yükseldi.

dolar
 

Fed’in New York şubesi tarafından hazırlanan 2021 yılının ikinci çeyreğine ilişkin Hane Halkı Borcu ve Kredi Raporu yayımlandı. Buna göre ABD’de hane halkı borcu, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,1 artış yaşayarak 14,96 trilyon dolara yükseldi.

Hane halkı borcundaki bu artış, geçen yılın ikinci çeyreğine göre 313 milyar dolar, yıllık bazda ise 691 milyar dolar ile birlikte 2007 yılından bu yana kaydedilen en büyük nominal artış olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu borcun artmasında konut kredileri kaynaklı borçlardaki yükseliş etkili oldu. Verilere göre konut kredisi borçları, ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 282 milyar dolar artış göstererek 10,44 trilyon dolara ulaştı.

ABD’lilerin en çok borçlandığı kalemler 1,57 trilyon dolar ile öğrenci kredileri, 1,42 trilyon dolar ile otomobil kredileri ve 790 milyar dolar ile kredi kartları borçları olarak sıralandı.

Öğrenci kredileri borçları yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre 14 milyar dolar azalış gösterdi. Kredi kartı borçları 17 milyar dolar artarken, otomobil kredileri borçları 33 milyar dolar arttı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu