Genel

AFAD duyurdu! 10 bin TL deprem yardımı başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce açıkladığı depremzedelere yönelik 10 bin TL tutarındaki hane başı destek ödemeleri başladı. Yardım için herhangi bir başvuru şartı bulunmazken depremzedeler e-Devlet üzerinden kayıt olabiliyor. Ayrıca 4 bin TL'ye yakın kısa çalışma ödeneceği için de Cumhurbaşkanlığı kararı bekleniyor.

depremyardimi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan depremzede vatandaşlar için ilk etapta hane başına 10 bin TL destek ödemesi yapılacağını duyurmuştu. AFAD’dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, hasar tespit çalışmalarının sahada devam ettiği, çalışmalar sonuçlandıkça ödemelerin yapılacağı, ödemelerin AFAD, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü iş birliği ile kesinleşmemiş hasar tespit verileri üzerinden alınan ikametgah verisi dikkate alınarak gerçekleştirildiği belirtildi. Ayrıca şu ana kadar 337 bin 933 hanede hasar tespitin tamamlanarak ödemelere başlandığı duyuruldu.

DEPREM YARDIMI BAŞVURULARI NEREDEN YAPILACAK?

Deprem yardımı için herhangi bir başvuru şartı aranmayacağı belirtilen açıklamada, ödemelerin Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan yurttaşların doğrudan hesabına, hesabı bulunmayanların ise TC kimlik numaralarına yapılacağı kaydedildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Ayrıca depremden etkilenen 10 ilde kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği için önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanlığı Kararı yayınlanması bekleniyor. Buna göre, deprem bölgelerinde olağanüstü hal veya mücbir sebep ilan edildiği için işini yapamayacak firmalar, çalışanları için kısa çalışma ödeneği başvurusu yapılabilecek. Sigortalının son 12 aylık prime esas kazancı dikkate alınarak hesaplanan günlük brüt kazancın yüzde 60’ı kadar ödenecek aylık kısa çalışma ödeneği, yaklaşık 4 bin lira.

Öte yandan deprem bölgesindeki illerde nakdi ücret desteği de verilecek. Afet nedeniyle ücretsiz izne çıkarılma ya da işsiz kalınan dönem için İşsizlik Sigortası Fonu ve İŞKUR tarafından ödeme yapılacak. Nakdi ücret desteği, bir ay içerisinde en fazla 30 gün olmak üzere işçinin kendisine ödeniyor. Nakdi ücret desteği pandemi döneminde de gündeme gelmişti. O dönemde ücretsiz izne çıkarılan işçilere 1.500 TL veriliyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu