Genel

Ahmet Hakan, Nureddin Nebati’ye ekonomi müktesebatını sordu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı TV programında Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı.

 

nureddin_nebati

Ülke gündeminde son dönemde yaşanan kur artışlarıyla beraber meydana gelen çalkalanmalar sonrasında hükümet tarafından harekete geçilerek bir dizi adım atıldı.

Bakan Nureddin Nebati, son günlerde sıkça canlı yayınlara katılarak atılan adımlara dair değerlendirmeler yapıyor.
Son olarak Nebati, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge’ye konuk oldu.
Nebati, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmeler yaptı. Ahmet Hakan’ın “Ekonomiyle olan müktesebatınız nedir?” sorusunu yanıtlayan Nebati, Viranşehir’de liseyi bitirdiğini ve varlıklı bir ailede büyüdüğünü söyleyerek piyasadan geldiğini kaydetti.

“İdealist hocalardan eğitim aldık”

Nebati şu açıklamaları yaptı:

“Ağabeylerim İstanbul’a hep ortaokulu bitirip gelmiş. Küçüğüm ben de… Liseyi bitirip İstanbul’a geldim. Burada İstanbul Üniversitesi Siyasal İlişkiler Kamu Yönetimi’nden mezun oldum. Çok iyi hocalardan eğitim aldık. Yalnızca bir kamu yönetimi bölümü vardı. İdealist hocalar ve öğrencilerin çok fazla olduğu bir yer ve çok yoğun bir program. Siyaset sosyolojisini, bilimini ve iktisada girişi de maliye politikalarından uluslararası iktisat tarihine dek birçok alanda bizi doyurdular.

“Piyasanın içinden geliyorum”

Çok yoğun bir piyasadan geliyorum. Bu şu demek: Varlıklı bir ailede Viranşehir’de doğmuşsunuz. Çiftçilik yapıyorsunuz yani bir benzin istasyonunuz olur. Çocukluğunuzdan beri işin içerisindesiniz. İlkokulda daha iş yerinde çalışmaya başladım. Ağabeylerim var İstanbul’da, piyasayla her alanda iletişim kurma imkanımız oldu.

para

“Turizmi ve otomobil işini iyi bilirim”

Babamın oteli vardı, bundan dolayı turizmi bilirim. Akaryakıt işini bilirim. Otomobil işini bilirim, bir şirketin bayisiydik ve ben işletiyordum. Hayat gelişimi içinde de siyasete girmemin ardından kardeşlerim sağ olsun… Ortaklarım işi götürüyorlar.

“Kardeşlerim işlerimi yürütüyor”

Onlar bana şu kadar kazandık dedikleri zaman Allar razı olsun diyerek yolumuza devam ediyor. Fakat MÜSİAD’da çok önemli bir deneyim kazandık. 6-7 yönetim kurulu üyeliği gerçekleştirdim. Piyasayla ilişkiler, ekonomi raporları, sektörel bazda bilgi sahibi olma, tüm bunlar beni piyasanın parçası yaptı.

“1995 senesinde Refah Partisi ilçe başkanıydım”

Bununla beraber siyaset de yapıyordum. 1995 senesinde Refah Partisi’nin ilçe başkanıydım. Merkezinden tam dibinden geliyorum. Ardından Fazilet Partisi Kuruldu. 29 Şubat döneminde oralardaydım. İstanbul Bakırköy’de de siyaset yaptım. Ak Parti’nin kurulmasıyla birlikte görev aldım. Vekillik yaptım. Ardından Urfa’ya gittim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu