Genel

Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? İşte en çok konuşulan rakam

Asgari ücret 2023 zammı için milyonlarca kişi gözünü Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na çevirdi. Peki asgari ücrete zam gelecek mi? Asgari ücret yılbaşında ne kadar olacak? Masada hangi formüller var? İşte tüm detaylar...

asgariucret

Milyonlarca kişi, gözünü Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çevirdi. Enflasyon oranlarının yükselmesiyle birlikte asgari ücrete üçüncü zam yeniden konuşulmaya başlansa da ekonomi yönetimi asgari ücret 2023 zammı için Aralık ayını işaret etti. Önümüzdeki yıl için “Asgari ücret ne kadar olur?” sorusu merak edilirken ilk tahminler de gelmeye başladı.

asgariucret1

Asgari ücret, 2022 yılı için yüzde 52 oranında artmış ve net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti. Ancak enflasyon rakamlarının yılın ilk 6 ayında yüzde 70’i aşmasıyla birlikte maaşlara ikinci bir zam yapılma ihtiyacı doğmuştu. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete yüzde 30’luk bir zam daha yapıldığını duyurmuştu. Böylece asgari ücret, net olarak 5 bin 500 liraya yükselmişti.

asgariucret2

ASGARİ ÜCRETTE 2O23 ZAMMI İÇİN ARALIK AYI İŞARET EDİLDİ

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in haberine göre, 8 milyon çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücretin Aralık ayında belirlenmesi bekleniyor. Asgari ücrette bugüne kadar yaşanan artışlara bakıldığında bir önceki yılın enflasyon rakamının 3-7 puan üzerinde tespit edildiği görülüyor.

agariucret3

Asgari ücret, 2022 yılında uzun bir aradan sonra Temmuz ayında da arttı. Böylece yıllık artış yüzde 90’ı bulurken enflasyonun üzerinde bir rakam ortaya çıktı.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Böylece 2023 yılının asgari ücretinin de enflasyon üzerinde bir artışla yükselmesi ve Orta Vadeli Program hedefi dikkate alındığında net asgari ücretin 7.500 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu