Genel

Asgari ücrete yeni bir zam yapılacak mı?

2022 yılında enflasyon karşısında paranın değerini korumak amacıyla beklentilerin üzerinde %50,54 oranında zam yapılmıştı. Gündeme gelen ikinci zam ihtimaliyse vatandaşları heyecanlandırdı. Asgari ücret için yeni bir zam yapılacak mı, sorusu vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

 

para

2022 yılı için hükümetten enflasyon karşısında vatandaşın ezdirilmeyeceğine ilişkin mesajın verilmesinin ardından beklentilerin üzerinde bir zam yapıldı.

Yarı yarıya yapılmış olan zamda brüt asgari ücret 5004 TL, işveren maliyet ise 5879 TL oldu.

Fakat yeni yılın ilk ayları itibarıyla başta enerji ve gıda sektörü olmak üzere Rusya-Ukrayna savaşının da etkileriyle temel ihtiyaçların dahi fiyatları artış göstermeyi sürdürüyor.

Yeni bir zam yapılacak mı?

Vatandaşlar, alım gücünün enflasyon karşısında yüksekte durmasını isterken ekonomik göstergelerden dolayı asgari ücrette yeni bir zammın gelip gelmeyeceği konusu da tartışılmaya başlandı.

AK Partili Cahit Özkan’ın, “Asgari ücrete senede iki zam konusu aklımızda. Mevzuatı değiştirip bunu yaparız. Vatandaşımızı enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz” ifadeleri de beklentileri artırdı.

AK Parti kanadından asgari ücrete yeni bir zammın yapılacağına ilişkin sinyaller gelirken, vatandaşın kafasında ise, “Asgari ücrete ikinci bir zam gelecek mi?” sorusu var.

para

Muhtemel bir zam tutarı ne kadar olabilir?

Henüz asgari ücrette ikinci bir zam iddialarına dair resmi açıklama paylaşılmadı fakat kafalardaki hesaplar da yapılmaya başlandı.

Asgari ücrete ilişkin yarıyıl zammı gelmesi halinde, 2022 senesinin ilk 6 aylık enflasyon veya buna yakın bir düzeyin esas alınabileceği konuşuluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu