Genel

Avrupa Birliği’nin 7,9 milyar euroluk savunma fonuna onay

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği’nde savunma iş birliğinin desteklenmesi amacıyla Avrupa Savunma Fonu’nun 7,9 milyar euroluk bütçesini kabul etti.

Savunma fonuyla ilgili AB Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, AB’nin yıllık savunma harcamaları 227 milyar euro olarak gösterildi.

Bu miktar, AB’nin gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 1,34’üne karşılık geliyor. Buna karşılık ABD’nin yıllık savunma harcamaları 545 milyar euroyu, bunun GYSH’ye oranı ise yüzde 3,3’ü buluyor.

2021-2027 dönemini kapsayan 7,9 milyar euroluk savunma fonu ile ortak araştırma ve kabiliyet geliştirme projelerinin eş finansmanını sağlamak ve üye ülkelerin ulusal yatırımlarını arttırmak hedefleniyor.

Avrupa Birliği, bu fonu kullanarak yenilikçi ve rekabetçi savunma sanayi temelini kuvvetlendirmeyi, ayrıca teknolojik egemenliğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Kaynakları bir arada toplamak ve savunma sanayi pazarını bütünleştirmek, bu sayede üye ülkelerin yatırımlarından daha fazla karşılık almasını sağlamak da fonun diğer amaçları arasında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu