Genel

Bakan Derya Yanık duyurdu: 4 milyon eve ısınma desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 4 milyon eve 450 TL ile 1.150 TL arasında ısınma desteği verileceğini paylaştı.

 

para

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, gazeteciler ile yaptığı buluşmada ısınma yardımına dair bilgiler paylaştı.

“4 milyon eve ısınma desteği verilecek”

Bakan Yanık, 4 milyon ev için ısınma desteği sağlanacağını ifade etti. Desteğin 6 aylık kış dönemini içine alacağını ifade eden Yanık, ücretlerin 2 taksit olarak hesaplara yatırılacağını da kaydetti.

“Yıllık 3 milyar TL’lik destek”

Yanık, “Burada amacımız 4 milyon haneye ulaşabilmek. Kömürün 2 katının daha fazlasında bir sayı bu. Yalnızca kömür alan hanelere değil yani. Yıllık olarak 3 milyar TL’ye yakın bir destek öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.

doğal gaz

Destek kömür olarak düşünülüyor ancak doğal gaz için de çalışmalar devam ediyor

Vatandaşlara verilecek olan ısınma desteğini konusunda çalışmaların neredeyse tamamlandığını ifade eden Yanık, “Isınma desteği hakkı bulunan vatandaşlarımızın bir kısmı bunu kömür olarak kullanıyorlar. Bunun bir kısmı da doğalgaz olarak bu ısınma desteğinden faydalanmak istedi. Alt yapısı mümkün olan yerlerde bunu sağlayabileceğimizi gördük. Bununla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızla çalışmaları başlatıp çalışmanın sonuna doğru geldik.

Destekler mart ayında aktifleşecek

Şubat ayının ikinci yarısı başvuruları, mart ayının ikinci yarısından itibaren de ödemeleri yapmaya başlayacağız. Başvuruları diğer sosyal yardım başvuruları gibi e-Devlet üzerinden yapmak mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu