Genel

Bakan Elvan: İkinci çeyrekte yüzde 20’ler civarında büyüme bekliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye ekonomisinde yılın ikinci çeyreğinde yüzde 20 üstü büyüme beklediklerini söyledi.

Lütfi Elvan
 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Gaziantep İş Dünyası İle Buluşma programında Türkiye ekonomisine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Elvan, 2021 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 20’ler civarında bir büyüme beklediklerini söyledi.

Koronavirüs sürecinde zorlu geçen bir yılın ardından küresel aktivitenin toparlanmaya başladığına dikkat çeken Elvan, “Aşılamada 45 milyon doz seviyelerine ulaştık. Son haftalarda önemli bir ivmelenme söz konusu. Bu durumun çok kısa sürede turizm başta olmak üzere hizmetler sektörüne canlanma getireceğini düşünüyorum” dedi.

2020 yılında rekor düzeyde olan altın ithalatında Şubat’ta yapılan düzenlemelerle birlikte önemli bir yavaşlama olduğunu söyleyen Elvan, “İç talebin kontrollü bir şekilde devam etmesi ve turizm gelirlerinin artması şartıyla, cari açık tarafında bu sene bir sorun görmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Karşınızda sadece bankalar yok, sermaye piyasaları da var”

Halka arzların kolaylaştırılması yoluyla şirketlerin sermaye yapısını güçlendirmek için çalıştıklarını ifade eden Bakan Elvan, “Karşınızda sadece bankalar yok, bir de sermaye piyasaları var” dedi.

“Gaziantep’e bu performans yakışmıyor”

Bakan Elvan, Gaziantep’te tek bir firmanın bile halka arz başvurusu yapmadığını belirterek şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl Şubat ayında sermaye piyasalarımızın tanıtımı ve firmalar için getirdiği avantajlara yönelik etkinliklerin ilki Gaziantep’te gerçekleştirilmiş. Buraya büyük bir heyecanla da gelmişler. Ancak üzülerek belirtmeliyim ki tanıtımlara rağmen son bir yılda Gaziantep’ten hiçbir şirket sermaye piyasalarına ilgi göstermemiş. Tek bir firma bile halka arz başvurusu yapmamış. Sanayi denince akla gelen ilk şehirlerden olan Gaziantep’e bu performans yakışmıyor.”

“Gerektiğinde makro ihtiyati tedbirleri almaktan çekinmeyeceğiz”

Maliye politikalarının ve yapısal önlemlerin fiyat istikrarını destekler nitelikte olduğunu kaydeden Elvan, gerekmesi durumunda makro-ihtiyati tedbirleri almaktan çekinmeyeceklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu