Genel

Bakan Muş: İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 212,2 milyar dolara ulaşan ihracat rakamları için "Son 12 aylık ihracat 212,2 milyar dolar ile yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdı. Bu değerle yıl sonu Orta Vadeli Program hedefi olan 211 milyar doların üzerine çıktık." dedi.

ihracat
Bakan Muş: İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 212,2 milyar dolara ulaşan ihracat rakamları için “Son 12 aylık ihracat 212,2 milyar dolar ile yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdı. Bu değerle yıl sonu Orta Vadeli Program hedefi olan 211 milyar doların üzerine çıktık.” ifadelerini kullandı.

İhracatın ülke ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ettiğini vurgulayan ve 2021 yılı boyunca ortaya konulan ihracat performansının Eylül ayında da sürdüğünü belirten Muş, ihracat rakamlarına ilişkin şunları söyledi:

Ocak-Eylül döneminde ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artarak 161 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildiren Bakan Muş, ithalat verilerine ilişkin olarak da şunları söyledi:

İhracatın ithalatı karşılama oranının, aynı dönemde geçen yıla göre 7,5 puan artarak yüzde 83’e yükseldiğine dikkat çeken Muş, bu oranın bir zamanlar yüzde 50’li seviyelerde olduğunu belirtti.

Eylül ayında ise ihracatın ithalatı karşılama oranının geçen yılın aynı ayına göre 12,2 puan artışla yüzde 88,9’a ulaştığını dile getiren Muş, dış ticaret açığının da ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 15 azalarak 32,4 milyar dolara gerilediğini söyledi.

Hükümet olarak önemli başarılara imza atarken ihracatçıların gösterdiği özverinin farkında olduklarını ve ihracatçıların önündeki engelleri kaldırmak için var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Muş, bu noktada kolaylaştırıcı adımlar konusunda birtakım istişarelerde bulunduklarını ifade etti.

Bakan Muş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu