Genel

Bazı gıda ve tarım ürünlerinin ithalatına sıfır gümrük vergisi uzatıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Ayçiçek ve hububat yağının ithalatında uygulanan sıfır gümrük vergisi uygulamasında süre uzatımına gidildi.

 

ihracat

İthalat Rejim Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, yeni senenin ilk günü itibarıyla yani bugünden itibaren geçerli olacak şekilde Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Gümrük vergilerini de içine alan karar geniş kapsamlı

Alınan karar, ithalata dair genel yetkiyle esasları, işlemleri yürütme koşulları, ek mali yükümlülük ile eş etkili vergi ve ithal eşyaya uygulanacak olan gümrük vergisi izinlerini kapsıyor.

Karar çok yönlü incelemelerin bir neticesi

Alınan karar ülkenin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar dahilinde en az gelişmiş ülkeler, özel teşvik düzenlemeleri ülkeleri ve kimi gelişme yolunda ülkelere tanınmış olan tercihli rejimlerle sanayi ve tarım sektörlerinin talep ve ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlandı.

ihracat

Sıfır gümrük vergisi uygulamasında uzatma

Buna göre öncesinde uygulamaya alınan Ayçiçek ve hububat yağı ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulamasında uzatmaya gidildi.

Ayçiçek ve hububat yağının uzatım tarihleri aynı değil

Sıfır gümrük vergisi uygulaması, Ayçiçek yağı için 1 Temmuz 2022’ye kadar, hububat için ise 2022 senesi sonuna kadar uzatıldı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu