Genel

Biden: Kirli çeliğin piyasaya erişimine kısıtlama getireceğiz

ABD Başkanı Biden ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalya Roma’da yapılan G20 Liderler Zirvesi’nde ortak bir basın toplantısı yaptı. Biden burada yaptığı açıklamada Çin’i örnek vererek “kirli” çelik üretimi yapanların piyasaya erişimi kısıtlayacaklarını kaydetti.

 

Amerika Birleşik Devletleri ve AB arasında 3 senedir süren alüminyum ve çelik gümrük vergileri ihtilafı çözüme kavuştu.

ABD Başkanı Biden ile Ursula von der Leyen, İtalya Roma’da yapılan G20 Liderler Zirvesi’nde ortak basın toplantısı yaptı.

Biden yaptığı toplantıda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin çelik ve alüminyum gümrük vergilerine ilişkin anlaştıklarını ve tarafların yeni bir Atlantik ötesi iş birliği dönemini başlattıklarını kaydetti.

Anlaşmayla beraber Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok ürününe Avrupa Birliği tarafından uygulanmaktan olan gümrük vergilerinin derhal kaldırıldığını ifade ederek Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin alüminyum ve küresel çelik ticaretine karbon bazlı bir düzenlemeyi müzakere etme taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

kripto para

Biden konuşmasında Çin’i hedef aldı

Çeliğin en karbon yoğun sektörlerden olduğunu ve bu alanda emisyon azaltmayı teşvik edeceklerini söyleyen Biden, Çin gibi “kirli” çelik üretimi yapanların piyasalarına erişimlerini kısıtlayacaklarının altını çizdi.

Von der Leyen de “Çelik ve alüminyum gümrük vergilerini askıya almak ve yeni bir küresel sürdürülebilir çelik düzenlemesi üzerinde çalışmaya başlamak hususunda anlaştık.” şeklinde konuştu.

Von der Leyen, çelik üretiminin çok yüksek karbon emisyonuna sahip olduğunu hatırlatarak, “Çelik ticaretinin ve tüketiminin sürdürülebilir olması için endüstrinin karbon yoğunluğunu ele almalıyız.” şeklinde konuştu.

Von der Leyen, sürdürülebilir çelik düzenlemesiyle beraber düşük karbonlu çelik üretimiyle ticaretini teşvik etmek maksadıyla Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin beraber çalışacağını ve bunun da iklim amaçlarına katkı sağlayacağını kaydetti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu