Genel

BM Genel Sekreteri duyurdu: Ukrayna’ya 20 milyon dolar ayıracağız

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’ya maddi yardım yapılacağını ifade ederek, “Acil ihtiyaçların karşılanması için derhal Merkezi Acil Müdahale Fonu’ndan 20 milyon dolarlık bir bütçe ayıracağımızı duyuruyorum.” şeklinde konuştu.

 

döviz2

Guterres, “Ukrayna’nın egemen olduğu topraklarda Rusya askeri operasyonlarını Avrupa’nın on yıllardan beri görmediği şekilde görüyoruz.” diyen Guterres, bir numaralı önceliğin sivillerin korunmasının ve uluslararası hukukun korunması olduğunu söyledi.

rusya

“Rusya’ya askerleri geri çekin”

Vladimir Putin’e seslenen Genel Sekreter, “Başkan Putin’e geçtiğimiz gece yaptığım çağrımı tekrar ediyorum: Yapılan askeri operasyonu durdurun. Rusya’ya askerleri geri çekin” dedi.

Guterres, “Tüm üyeler uluslararası ilişkilerinde, bir devletin siyasi bağımsızlığı veya toprak bütünlüğüne karşı veya Birleşmiş Milletler’in amaçları ile bağdaşmayan bir tehdit veya güç kullanmaktan kaçınacaklardır” şeklindeki Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni okuyarak Rusya’nın askeri operasyonunun yanlışlığının altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu