Genel

BM’den Türkiye için 1 milyar dolarlık insani yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye'deki depremzedeler için 1 milyar dolar insani yardım çağrısında bulundu.

birlesmismilletler

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye’deki depremzedeler için 1 milyar dolar insani yardım çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada asrın en büyük depreminden etkilenen Türk halkı için insani yardım çağrısı yaptı.

Fonlamanın üç aylık süreye yayılacağını ve yardım örgütlerinin hükümet tarafından yürütülen çalışmalara katkısını hızlandırmayı hedeflediğini belirten Guterres, özellikle gıda, güvenlik, eğitim, su ve barınma alanlarında 5,2 milyon kişiye yardım konusunda katkı sağlanacağını belirtti.

Guterres, “Türkiye dünyadaki en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke ve Suriyeli komşularına karşı yıllardır büyük cömertlik yapıyor.” dedi.

1 MİLYAR DOLARLIK YARDIM ÇAĞRISI

Guterres, dünyanın da yardım talebinde bulunanlarla dayanışma gösteren Türk halkını desteleme zamanının geldiğini kaydederek, “Bugün BM asrın en büyük depreminden etkilenen Türk halkı için 1 milyar dolarlık insani yardım çağrısını başlatıyor.” açıklamasını yaptı.

Kaybedilecek zaman olmadığına ve ihtiyaçların çok büyük olduğuna dikkat çeken Guterres, “Uluslararası topluma, zamanımızın en büyük doğal afetine karşı düzenlenen bu teşebbüsü tam olarak desteklemeleri için çağrıda bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu