Genel

Borcu olanlar dikkat! Yargıtay’dan ses getirecek karar

Yargıtay, emsal bir karara imza atarak borçlu işçinin mesai ücretinin tamamının haczedilmesinin mümkün olmadığına ancak fazla çalışma ve genel tatil alacaklarının dörtte birinin haczedilebileceğine hükmetti.

yargitay

Yargıtay, borcu olan işçilerle ilgili emsal bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, borçlu işçinin mesai ücretinin tamamının haczedilmesinin mümkün olmadığına ancak fazla çalışma ve genel tatil alacaklarının dörtte birinin haczedilebileceğine hükmetti.

Fabrikada çalışan işçinin, maaşına haciz koyduran alacaklı şirket hızını alamayarak fazla mesai ücreti, resmi bayram izin ücretlerine haciz koydurdu. Borçlu işçi de soluğu mahkemede aldı. İcra müdürlüğünün işleminin iptal edilmesini talep eden işçi, mahkemeden eli boş döndü. Kararı temyiz edince devreye Yargıtay 12. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal karara imza atan yüksek mahkeme, borçlu işçilerin mesai ücretlerinin tamamının haczine vize vermedi. Kararda şu ifadelere yer verildi:

“DÖRTTE BİRİNİ GEÇEMEZ”

Somut olayda, icra müdürlüğünce, borçlunun fazla çalışma ücreti ve genel tatil alacağının tamamı üzerine haciz konulduğu, borçlu vekilinin haczin kaldırılmasını talep ettiği anlaşılmaktadır. Bu durumda borçlunun fazla çalışma ücreti alacağı ile genel tatil alacağının 1/4’ünden fazlasının haczi mümkün değildir. O halde mahkemece, şikâyetin, borçlunun fazla çalışma ücreti alacağı ile genel tatil alacağı üzerine konulan haczin 1/4’ünü aşan kısım yönünden kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle tümden kabulü isabetsizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu