Genel

Çin’den ABD’ye yaptırım kararı

Çin, ABD'li bazı kişi ve kuruluşlara Yabancı Yaptırımlarla Mücadele Yasası kapsamında yaptırım uygulama kararı aldı.

çin abd

Çin, Yabancı Yaptırımlarla Mücadele Yasası kapsamında aralarında eski ABD Ticaret Bakanı Wilbur Louis Ross’un da yer aldığı 7 kişi ve bazı kuruluşlara yaptırım uygulanacağını bildirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Hong Kong’da faaliyet gösteren ABD’li şirketlere yönelik uyarı metni hazırladığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Joe Biden hükümetinin Hong Kong’da faaliyet gösteren ABD’li şirketlere uyarıda bulunmasının bölgedeki iş ortamına zarar verdiği ve ABD’nin söz konusu eylemleri ile uluslararası hukuk normlarının ihlal edildiği kaydedildi.

Söz konusu yasa kapsamında yaptırım uygulanacak kişiler arasında eski ABD Ticaret Bakanı Wilbur Louis Ross, ABD-Çin Ekonomi ve Güvenlik İnceleme Komisyonu (USCC) Başkanı Carolyn Bartholomew, eski Çin Kongre-İcra Komisyonu (CECC) Personel Müdürü Jonathan Stivers, Ulusal Demokrasi Enstitüsünden DoYun Kim, Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsünün (IRI) kıdemli program yöneticilerinden Adam Joseph King ve İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Çin Direktörü Sophie Richardson yer aldı.

ABD Hazine, Dışişleri, Ticaret ve İç Güvenlik Bakanlıkları, 16 Temmuz’da Hong Kong’da faaliyet gösteren ABD’li şirketleri “yeni yasal ortamın” bölgede faaliyet gösteren işletmeler, yatırımcılar, kişiler ve akademik kurumlar için belirli riskler oluşturduğu ifade edilen ve bölgedeki riskler konusunda uyarılar içeren bir ortak tavsiye metni yayımlamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu