Genel

Çin’den gıda devine 1 milyar dolarlık ceza

Çin Rekabet Kurumu, hakim pazar konumunu tüccarların ve rakiplerin zararına kötüye kullandığı gerekçesiyle ülkenin gıda dağıtım şirketi Meituan'a 1 milyar dolarlık ceza kesmeye hazırlanıyor.

Meituan
 

Çin, teknoloji şirketlerine yönelik baskılarına bir yenisini daha ekledi. Çin Rekabet Kurumu’nun, ülkenin gıda dağıtım şirketi Meituan’a hakim pazar konumunu tüccarların ve rakiplerin zararına kötüye kullandığı gerekçesiyle 1 milyar dolarlık ceza planladığı belirtildi.

Yaklaşık 170 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Meituan, küresel yatırımcılardan milyarlarca dolar fonlama sağlamıştı.

Çin’in halka açık üçüncü en değerli internet şirketi olan Pekin merkezli Meituan, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Söz konusu cezanın önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor.

Alibaba’ya da ceza verilmişti

Çin, e-ticaret devi Alibaba’ya mal satan tüccarları olumsuz etkilediği tespit edilen uygulamaları nedeniyle Nisan ayında 2,8 milyaar dolarlık rekor bir para cezası vermişti. Bu ceza, Alibaba’nın yurtiçi yıllık satışlarının yüzde 4’üne tekabül ediyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu