Genel

Dar gelirliler için yeni sosyal yardım paketi geliyor! Destek miktarı artacak

Dar gelirli vatandaşlara yapılan desteklere ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Hükümet, sosyal destekler için harekete geçti. Buna göre dar gelirli vatandaşlara yeni bir sosyal yardım paketi geliyor. Böylece dar gelirli vatandaşlara destek miktarı da artıyor. İşte yeni sosyal yardım paketi ile ilgili tüm ayrıntılar...

Dar gelirliler için yeni sosyal yardım paketi geliyor! Destek miktarı artacak

Hükümetin dar gelirli vatandaşlara yönelik yaptığı desteklerle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Buna göre dar gelirlilere yapılan desteklerin hem kapsamı genişletiliyor hem de yardım miktarı artırılıyor. Bu kapsamda ilk olarak eğitim hayatı devam eden çocuklar için nakdi yardım yapılması planlanıyor.

Dar gelirliler için yeni sosyal yardım paketi geliyor! Destek miktarı artacak

NTV’de yer alan habere göre, dün biraraya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardımlarla ilgili mevcut durumu ve yeni dönemde uygulanacak sosyal yardım politikasını değerlendirdi.

Şu ana kadar 200 milyar lirayı aşan bir enerji sübvansiyonu yapıldı. 5 milyona yakın ailenin 30 milyar liraya yakın icralık borcunun tasfiyesine ilişkin plan açıklandı.

Doğalgazda konutlar için yüzde 80’i aşan sübvansiyonun devam edeceği açıklandı. Bu yıl yapılan sosyal yardımlar, 145 milyar lirayı aşarak bütçeden yüzde 5,1 oranında paya ulaştı.

FATURA DESTEĞİNDE KAPSAM GENİŞLİYOR

Toplantıda sosyal destek paketinde hem mevcut uygulamaların geliştirilmesi hem de yeni sosyal destek uygulamalarının eklenmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, enerji desteklerinin artmasının yanı sıra desteklerden yararlanan nüfus sayısının artması ve destek miktarının da yükselmesi bekleniyor.

Dar gelirliler için yeni sosyal yardım paketi geliyor! Destek miktarı artacak

Konutlarda doğalgaz faturası için en düşük 450 lira, en yüksek 1150 lira ödeme yapılıyor. Yılda iki kez sağlanan doğalgaz desteği, Şubat’ta ilk etapta 203 bin aile ile başladı.

Elektrik desteği ise 216 liraya kadar veriliyor. Destekten yararlanan aile sayısı 4 milyona ulaştı. Böylece hanelere enerji desteği bin 366 liraya kadar çıkıyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte doğalgaz ve elektrik desteğinden faydalanan aile sayısının artması ve yardım miktarının yükseltilmesi bekleniyor.

ÇOCUKLU AİLELERLE İLGİLİ DESTEKLER YENİLENİYOR

Yeni sosyal yardım paketiyle birlikte çocuklu ailelerle ilgili desteklerin de yenilenmesi bekleniyor. Bu kapsamda okula giden çocuklar için ailelere nakdi yardım yapılacak. Böylece eğitim hayatı süren çocuklar için sağlanan kitap ve okul araç gereci yardımlarına nakit yardımı da eklenmiş olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu