Genel

Deprem yardımına ‘haciz’ iddiası gündem olmuştu: Bakanlıktan açıklama geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi dairelerinin 10 bin liralık deprem yardımlarına haciz koyduğu iddialarının asılsız olduğunu açıkladı. Bakanlık, kamu alacaklarının tahsili için depremin gerçekleştiği 6 Şubat'tan itibaren bölgede hiçbir haciz uygulaması gerçekleştirilmediğini belirtti.

depremyardimi

Depremzedelere verilen 10 bin liralık desteğe vergi daireleri tarafından haciz konulduğu yönündeki iddialar gündem olmuştu. Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Deprem tarihinden önce konulmuş hacizlerin ilgililerin müracaatı üzerine değerlendirildiği ve gereken kolaylığın sağlandığı belirtilen açıklamada, vergi dairelerince bankalara gönderilen haciz taleplerinin gönderildikleri andaki varlıklara tatbik edildiği, daha sonra hesaplara yatan paralara etkisi bulunmadığı vurgulandı.

Bu nedenle depremin gerçekleştiği 6 Şubat tarihinden itibaren hiçbir şekilde haciz yapılmadığından daha önce hesapta olsa dahi bu haczin, devlet tarafından yapılan 10 bin liralık deprem yardımlarına etki etmediğinin altı çizildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

Bu konuda sadece, deprem tarihinden önce konulmuş hacizler üzerine yine depremden önce vergi dairesine aktarılması talep edilmiş paraların vergi dairelerine intikali söz konusu olabilir. Böyle bir işlem varsa dahi bu işlemler, deprem tarihinden önce başlamış ancak deprem tarihinden sonra sonuçlanmış spesifik örneklerdir. Bu kapsamda konunun hukuki boyutuna ve yapılan işlemin mahiyetine bakılmadan, depremzedelere devletin yaptığı yardımlar haczediliyor şeklinde paylaşımlar yapmak en basit tanımla yanıltıcı bilgi paylaşmaktır. Devletimizin bu acı günde vatandaşları için yaptığı tüm iş ve işlemleri yok sayma amacı güden bu tür paylaşımlara vatandaşlarımızın itibar etmeyeceğine olan inancımız tamdır.

İCRA TAKİPLERİ DURDURULDU

Vergi daireleri, kamu alacaklarının tahsili için Kahramanmaraş merkezli ilk depremin olduğu andan itibaren bölgede herhangi bir haciz uygulaması yapmadı. 8 Şubat tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de vergi dairelerince yapılanlar da dahil olmak üzere tüm icra takipleri durdurulmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu