Genel

Dijital Türk lirası 2022 senesinde uygulamada olacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca hazırlanmış olan 2022 senesi Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda blokzincir tabanlı dijital Türk lirasının 2022 senesinde uygulamaya koyulacağı ifade edildi.

 

para

TCMB, TÜBİTAK ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı çalışmayla ortaya konan MB Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi birinci faz pilot bulgular doğrultusunda daha geniş katılımlı ve yaygın ileri aşama pilot testlerin gerçekleştirileceği de raporda dile getirildi.

Teknolojik altyapı oluşturularak çalışmalar yapılacak

İleri teknolojilerin TL gereksinimlerinin uygunluklarına dair geliştirme ve araştırma çalışmalarının sürdürüleceği ifade edilirken çevrim dışı ödemelere kayan ve programlanabilir servislere dair teknolojik altyapı oluşturularak geliştirme, araştırma ve test çalışmalarının yapılacağının altı çizildi.

Yayımlanan programda dijital Türk lirası sisteminin ilgili diğer sistemlerle entegrasyonuna ilişkin çalışmalarına başlanacağı bilgisi paylaşıldı.

merkez-bankasi

Birinci faz test sonuçları 2022’de kamuoyuyla paylaşılacak

Öncesinde birinci faz pilot uygulama çalışmalarının test sonuçlarının 2022 senesinde kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edilmişti.

Dijital Türk lirası için platform oluşturulmuştu

TCMB, dijital lira denemeleri ve geliştirme süreci için HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile mutabakat zaptının imzalandığını kaydetti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu