Genel

Dünya Ticaret Örgütü küresel ticarette 2021 büyüme tahminini yükseltti

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2021’de küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini yüzde 7,2’den yüzde 8’e çıkardı.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), küresel ticaretin görünümüne ilişkin Mart ayı raporunu yayınladı. Raporda, 2021 için küresel mal ticareti büyüme tahmininin, dünya ticaretindeki hızlı toparlanma beklentisiyle, 0,8 puan artışla yüzde 8’e çıkarıldığı bildirildi.

Söz konusu ticaretin 2022’de yüzde 4 büyüyeceği öngörülen raporda, geçen yıl küresel mal ticaretinin yüzde 5,3 daraldığı ve toparlanmaya rağmen küresel ticaret hacminin salgın öncesi seviyenin altında kalacağı ifade edildi.

Ayrıca raporda Kasım 2020’de yeni tip koronavirüs salgınına karşı aşı geliştirilmesinin ve hükümetlerin güçlü parasal ve mali desteğiyle geçen yıl ikinci yarıda toparlanmanın güçlü kalması nedeniyle 2020’de küresel mal ticaretinde düşüşün beklenenden daha az gerçekleştiği vurgulandı.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, yoksul ülkelerdeki insanlar için aşıya erişimi artırma çağrısında bulundu.

Aşıların hızla geliştirilmesinin dünyaya yeni tip koronavirüs salgınını durdurma şansı verdiğini vurgulayan Iweala, “Ancak çok sayıda ülke ve insan aşılara eşit erişime sahip olmazsa bu fırsat boşa gidebilir.” şeklinde konuştu.

Iweala, aşı üretim tesislerinin dünya çapında daha iyi dağıtılmasıyla yoksul ülkelerin aşılar için sıraya girmek zorunda kalmayacağını aktararak, “Hızlı, küresel ve adil bir aşı uygulaması, sahip olduğumuz en iyi teşviktir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu