Genel

Enflasyonun etkisini rahatlatacak: KDV yüzde 1’e düşürüldü

Gıda ürünlerinde yüzde 8 olan Katma Değer Vergisi’nin yüzde 1’e düşürülmesine dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

market

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’nda KDV indirimini duyurdu.

KDV oranı yüzde 1’e çekildi

Buna göre temel gıdalarda yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 1’e indirildi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Günlük hayatta tüketimi olan ürünler için geçerli olacak

Bu düzenlemeyle ÖTV’ye tabi olan kola, meyve suları, hayvar gibi ürünler hariç olacak şekilde Katma Değer Vergisi indirimleri; bulgur, pirinç, nohut gibi bütün bakliyat ürünleri, zeytin, peynir, yoğurt, süt, balık, beyaz et, kırmızı et, sıvı ve katı yağlar, şeker, çay ve su ürünlerinin fiyatları için geçerli olacak.

market

Patates, yumurta, soğan…

Bununla beraber, patates, yumurta, biber, soğan, domates, salatalık gibi sebze ürünleri, konserveler, meyveler, salça, turşu, reçel, bal, pekmez, fındık ezmesi, tahin helvası, lokum, çikolata, bisküvi, gofret, kraker, kek, pasta, yufka, baklava, şehriye, makarna, tahıl gevreği, ceviz, fındık, badem, Antep fıstığı gibi kuruyemiş ürünleri, bebek mamaları ve baharatlar da Katma Değer Vergisi’nin düşürüldüğü ürünler arasında bulunuyor.

KDV’de yapılan indirimin gıda fiyatlarına da yansıması bekleniyor.

Enflasyonun etkisinin azaltılması hedefleniyor

KDV’nin sadeleştirilmesi çalışmaları dahilinde yapılmış olan düzenlemeyle aynı zamanda gıda enflasyonunun tüketiciler üzerinde oluşturmuş olduğu yükün azaltılması hususunda da önemli bir adım atılmış oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu