Genel

Erdoğan’ın paylaştığı KDV indiriminin ayrıntıları açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temel ihtiyaç ürünlerinin KDV oranının yüzde 8’e düşürüleceğini duyurdu. İndirimin detayları açıklandı.

 

erdogan

Dün kabine toplantısı sonrasında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katma Değer Vergisi sadeleştirilmesi projesi dahilinde uygulanacak olan yeni vergi uygulamalarını duyurmuştu.

Temel ihtiyaç ürünlerinde Katma Değer Vergisi oranı düşürüldü

Bu uygulamayla birlikte, tüketicilerin temel ihtiyaç maddelerinden olan tuvalet kağıdı, sabun, bebek bezi, hijyenik ped gibi ürünlerin satışına ilişkin Katma Değer Vergisi oranı %18’den %8’e çekilecek.

Otellerde ve işletmelerde KDV indirimi

Birinci sınıf işletme, 3 yıldız ve üzerindeki otel gibi yerlerde %18 olarak uygulanmış olan Katma Değer Vergisi oranı, bu hizmetlerin bütünü için %8 olarak uygulanacak. Böylece yemek yenilmiş olan yere göre farklı vergi oranı uygulaması bitirilecek.

Konut…

Konut teslimleri için, evlerin büyükşehirlerde bulunup bulunmadığına, arsa birim metrekare değerlerine bakılmadan aynı koşullarda Katma Değer Vergisi’ne tabi olması ve teslimlerdeki Katma Değer Vergisi oranının sadeleştirilmesine olanak verilecek.

konut

Evlerin metrekare alanlarındaki KDV değişimi

Konutların net alanının 150 metrekareye kadar olan kesimi için Katma Değer Vergisi oranı %8, 150 metrekarenin üzerinde olan konutlarda, bu sınırı geçen kısım %18 olacak.

İnşaat

İnşaat sektöründe KDV kaynaklı olan finansman yükünün azaltılması için arsa ve arazi teslimlerinin KDV oranı ise %18’den %8’e çekilecek.

Tıbbi cihazlar

GTİP bazlı %8 KDV oranı uygulanmış olan tıbbi cihazlar için hem imalatçı hem de ithalat yurt içi teslimi için güncel mevzuat düzenlemeleri esas alınıp Sağlık Bakanlığı’nın uygulamalarıyla uyum sağlanacak.

Böylece sınırlı sayıda olan tıbbi cihazlar için uygulanmış olan indirimli KDV oranı, Sağlık Bakanlığı ilgili mevzuat hükümlerine tabi tüm tıbbi cihazları içine alacak şekilde genişletilecek.

Tarım

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca sertifikalandırılmış o lan bütün tohumluk ve fidanlarda KDV oranı %1’e indirilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu