Genel

EYT borçlanması yapacaklar dikkat! Süre uzatıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), deprem bölgelerinde yaşayan vatandaşlara sosyal güvenlikle ilgili işlemlerde bazı kolaylıklar getirmişti. Bu illerin arasına Elazığ da eklenince kurumdan yeni bir açıklama geldi. Açıklamada kentte EYT borçlanması yapacak kişiler için sürenin uzatıldığı belirtildi.

sgk

Milyonlarca kişi Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunun Meclis’ten geçerek yasalaşmasını beklerken Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yeni bir hamle geldi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa için “mücbir sebep hali” ilan edilmiş ve bu illerdeki vatandaşlara sosyal güvenlikle ilgili işlemlerde bazı kolaylıklar getirilmişti.

Geçtiğimiz günlerde bu illerin arasına Elazığ da eklenince kurumdan yeni bir açıklama geldi. Buna göre EYT prim borcu olan kişiler için Kahramanmaraş’taki depremlerin ardından getirilen kolaylıkların mücbir sebep kapsamına alınan Elazığ için de geçerli olacağı bu kentte EYT borçlanması yapacak kişiler için sürenin uzatıldığı belirtildi.

ELAZIĞ MÜCBİR SEBEP KAPSAMINA ALINDI

Depremlerden etkilenen Elazığ’ın da Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince 6 Şubat – 31 Temmuz tarihleri arasında mücbir sebep kapsamına alındığı hatırlatıldı.

Kurumun açıklamasında, “Söz konusu karara göre, www.sgk.gov.tr adresindeki duyurular kısmında yer alan 9 Şubat 2023 tarihli ‘Prim Borçlarının Ödenme Süreleri ile Kuruma Verilmekle Yükümlü Olunan Bilgi, Belge ve Beyannamelerin Verilme Sürelerinin Ertelenmesine Dair Duyuru’da belirtilen açıklamalar Elazığ ili bakımından da geçerli olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu