Genel

EYT’lilerin mağduriyeti 2022’de çözülecek

Ankara EYT’liler Derneği Başkanı Ersin Kotan, yıllardır çözüme kavuşturulamayan EYT sorununa ilişkin ekonomi.news’e konuştu. Bütün işaretlerin EYT sorununun 2022 yılı içinde çözüleceğini gösterdiğini anlatan başkan Ersın Kotan, “Yaptığımız görüşmeler neticesinde elde ettiğimiz izlenime göre, ETY sorununun 2022 yılı içinde kesin çözüleceğine kanaat getirdik” dedi.

Önce 3600 ek gösterge sonra EYT

SGK Uzmanlarının yaptığı çalışmaya göre Türkiye genelinde 4 buçuk 5 milyon arasında EYT’li olduğunu tahmin edildiğini vurgulayan Ankara EYT’liler Derneği Başkanı Ersin Kotan, şunları söyledi: “Yasa bugün çıkacak denilse emekli olacakların sayısının 350 veya 400 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Biz bunu SGK’ya dilekçe vererek sorduk ama bize net bir sayı verilmedi. Mecliste görüştüğümüz vekiller de talep etti ama onlara da verilmemiş. Geçen hafta TBMM’de Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay Bey’le hem federasyon hem platformlar hem de dernekler olarak bir görüşme yaptık. Ak Parti Grup Başkanvekili ile 2 saate yakın bir görüşmemiz oldu. Bize 2022 yılı içinde Mayıs’ın sonlarına doğru 3600 ek gösterge, daha sonra sözleşmeli personeller ve arkasından da EYT’lilerle ilgili yasa çalışmalarının yapılacağını söyledi.”

EYT sorununun 2022’de çözüleceğine kanaat getirdik

TBMM’de bütün siyasi partilerin temsilcileriyle görüşmeler yaptıklarını dile getiren Başkan Kotan, şöyle devam etti: “Ayrı ayrı komisyonlar tarafından çalışılan bu 3 konunun da yıl sonuna kadar neticelendirileceğini ve kamuoyuna açıklanacağını söylediler. Geçen hafta Ak Parti İl Başkanı ile de bir görüşmemiz oldu. Orada da bunları dile getirdik. Görüştüğümüz tüm siyasi partilerin söylediğine göre bu yıl içinde EYT sorunu ile ilgili yasal düzenlemeler tamamlanarak sorun çözüme kavuşturulmuş olacak. Biz de EYT’liler olarak bu yıl içinde gerekli yasaların çıkacağına kanaat getirdim.”

Hazineye maliyeti büyük yük getirmeyecek

Yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi halinde ilk etapta 300 bin kişinin emekli olabileceğini tahmin ettiklerini belirten Ankara EYT’liler Derneği Başkanı Ersin Kotan, “Kamu kurumunda çalışanlar 65 yaşı bekleyecekler. Aldıkları maaş yüksek olduğu için onlar emekli olmak istemeyecek. Bugün emekli maaşları bağlanan miktarı 2500 civarı. Çalışanların büyük kısmı 4500 almak yerine niye 2500 alayım diye emekli olmak istemeyenler de olacaktır. Benim tahminin bugün yasa çıksa başvuracakların sayısının 250 bini geçmeyebileceği kanaatindeyim. 300 bin kişi olduğunu düşünsek bile hazineye maliyeti, şu anki mevcut emekli maaşları üzerinden hesap edilirse yıllık 7 milyar TL civarı olabilir. Bu da Türkiye’nin kaldıramayacağı bir rakam değil.” diye konuştu.

EYT sorunu siyasi istismar alanı değildir

15 Mayıs’ta İstanbul’da büyük bir miting gerçekleştireceklerini belirten Başkan Kotan, “siyasi partilerin hepsini de davet ettik. Kimler gelecek bekleyip göreceğiz. Türkiye genelinde 24 derneğimiz ve bir federasyonumuz var EYT ile ilgili. Özellikle şunu belirtelim ki biz hiçbir partinin arkasında değiliz. Biz haklı olduğumuz konuda ortada olan EYT sorunun çözülmesi için mücadele veriyoruz. Hiçbir siyasi partinin bizim sorunumuzu istismar etmesine ve bir oy aracı olarak kullanmasına izin vermeyiz. Bunu her zaman açıklıkla söylüyoruz. Biz bizim yanımızda olanların yanındayız. Üyelerimize de bunu söylüyoruz. 1999’dan bu tarafa haklarımız elimizden alındı. Aradan 23 yıl geçti. 23 yıldır sürekli mağduriyet yaşıyoruz. Dolayısıyla üyelerimize diyoruz ki; bize bu hakları kim sağlayacak, mağduriyetimizi kim telafi edecek ve bu konuda hangi siyasi parti veya partiler bize destek verecekse biz onların yanındayız. Biz hiçbir üyemize şu partiye veya bu partiye oy verin demiyoruz. Bize destek olanların kimler olduğunu söylüyoruz. Zaten hiçbir üyemiz de bizim mağduriyetimizin giderilmesi konusunda adım atmayan partilere de oy vermez kanaatindeyiz. Bu konuda tek kriterimiz EYT sorununun çözülmesi için kimin samimi gayret içinde olduğudur.” dedi.

EYT sorunu daha farklı şekillerde çözülebilirdi

EYT’lilerin amacının menfaat temin etmek olmadığını vurgulayan başkan Kotan, sözlerini şöyle tamamladı: “EYT’liler zaten çalışmak istiyordu. Primini doldurmuş ama emekli olamıyor. İşte çalışmaya devam etse verimsiz diyerek işten çıkarılıyor. Yaş kriterlerine uymadığı için ne kamuda ne özel sektörde işe alınıyor. Böyle bir durumda bu insanlar ne iş yapacak ve nasıl

EYT Dernek Başkanı Ersin Kotan
Ankara EYT’liler Derneği Başkanı Ersin Kotan

geçinecek. Ailesine nasıl ekmek götürecek. Çocuklarını nasıl okutacak. 12 tane arkadaşımız intihar etti. Büyük çoğunluğu bunalım içinde. Bizi sabahlara kadar arayan, derdini anlatan üyeler var. EYT’liler olarak tek istediğimiz iş bulma konusunda bize kolaylık sağlayan bazı düzenlemelerin yapılmasıydı. EYT’lilerin işe girmelerini teşvik edecek bazı kolaylıkların getirilmesi konusunda hükümete önerilerde bulunduk ama hiçbiri dikkate alınmadı. Bizim mağduriyetimizi bizden dinleyin dedik ama maalesef dikkate alınmadık. Bu nedenle birçok arkadaşımız hükümete küsmüş durumda. EYT’liler aileleriyle birlikte düşünüldüğünde 15 milyonluk bir potansiyeli temsil ediyor. Bu çok ciddi bir rakam. Bu konu siyasete malzeme yapılabilecek bir konu değil. Bu nedenle bütün siyasi partilerle görüşüyoruz. Yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması konusunda her partinin kapısını çalıyoruz. Kim samimiyetle EYT sorununun çözümü için çaba harcarsa karşılığını fazlasıyla alacağını zaten biliyordur. 2022 yılı içinde artık bu sorunun çözüleceğine inanıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu